آشنایی با کوچک‌ترین ستاره‌ای که تاکنون کشف شده است

اختر‌شناسان یک ستاره در فاصله ۶۰۰ سال نوری دورتر از زمین کشف کرده‌اند که می‌تواند تعریف ما نسبت به یک ستاره را تغییر دهد. EBLM J0555-57Ab که کوچک‌ترین ستاره کشف شده تا به امروز است، تنها کمی از سیاره زحل بزرگ‌تر است.

این ستاره در ابتدا و هنگامی‌که برای اولین‌بار دیده شد، به دلیل اندازه کوچکش به‌عنوان یک سیاره شناسایی شد.

۵۷Ab بخشی از یک منظومه سه ستاره‌ای است. درحالی‌که خورشید‌های EBLM J0555-57A و EBLM J0555-57B دور یکدیگر می‌چرخند، ۵۷Ab فقط دور ستاره اصلی چرخش می‌کند. اندازه کوچک این ستاره در مقایسه با خورشید اصلی منظومه، باعث شد تا محققان در ابتدای کار تصور کنند که ۵۷Ab نیز یک سیاره است.

نکته جالب در مورد ستاره ۵۷Ab، جرم بسیار بالای آن است. جرم این ستاره ۸۵ برابر سیاره مشتری است. همین امر باعث می‌شود که هیدروژن به هلیوم تبدیل شده و ۵۷Ab به یک ستاره واقعی تبدیل شود. طبق تحقیقات انجام شده، هنگامی که جرم یک کره گازی بیش از ۸۰ برابر جرم سیاره مشتری باشد، اتم هیدروژن در مرکز این کره به هلیوم تبدیل می‌شود و در این صورت می‌توان این جرم آسمانی را ستاره نامید. اگر جرم کمتر از ۸۰ برابر جرم مشتری باشد، به آن “کوتوله قهوه‌ای” می‌گویند. کوتوله‌ها، هیدروژن را به ایزوتوپ دوتریوم (یا هیدروژن سنگین که همان عنصر هیدروژن است که علاوه‌بر پروتون یک نوترون نیز درون هستهٔ آن وجود دارد) تبدیل می‌کنند.

کوچک‌ترین ستاره

ستاره‌شناس‌ها معتقدند که جرم ۵۷Ab از ابتدا به همین اندازه بوده است. در واقع احتمال اینکه جرم این ستاره به دلیل نیروی جاذبه ستاره میزبانش به مرور زمان کاسته شده باشد، تقریبا صفر است. همچنین نحوه به‌وجود آمدن این منظومه نیز هنوز به‌طور دقیق مشخص نشده است.

ستاره کوچک ۵۷Ab در دسته ستاره‌های خیلی سرد (Ultra cool) جای دارد. معروف‌ترین ستاره‌ای که در این طبقه بندی قرار دارد، TRAPPIST-1 است که حجمی معادل با سیاره مشتری دارد و هفت سیاره به دور آن می‌چرخند.

منبع: itresan

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>