آیا کالانیک از مدیریت اوبر استعفا می‌دهد؟

مدیرعامل شرکت اوبر، تراویس کالانیک هنوز تصمیم قطعی برای جدایی از شرکت اوبر را اعلام نکرده است. او در جلسه‌ای که قرار است تا چند ساعت دیگر برگزار شود، باید درابره نتایج تحقیق و بررسی از مدریت ناکارآمد خود، به حضار جلسه توضیحاتی ارائه کند.

باتوجه به منابع داخل شرکت اوبر، این مدیرعامل جنگجو هنوز هم به‌دنبال راهی برای دوری گرفتن از موج اتهامات و فرار از استعفا و درنتیجه بقا در پست مدیرعاملی است. گفته می‌شود تا امروز صبح کالانیک هیچ تصمیم خاصی در این زمینه اتخاذ نکرده است. البته احتمال می‌رود او مایل به نوعی مرخصی کوتاه مدت باشد.

اما دلیل این همه فشارها برای استعفای او چیست؟ طبق نتایج بازرسی‌های اخیر از این شرکت و با وجود مدیریت بی‌کفایت کالانیک که از سوی بسیاری از اعضای هیئت مدیره همواره اعلام شده و همچنین تصمیم‌گیری‌های مخرب او که موجب ایجاد فضای کاری پر از تنش و خصومت در این شرکت شده، خروج کالانیک که در مرکز تمامی این اتهامات قرار دارد، کمترین اقدام لازم برای مقابله با این مشکلات خواهد بود.

با این حال ظاهرا کالانیک و یاران وفادارش در شرکت هنوز معتقدند که او می‌تواند همانند سبک مدیریتی ترامپ، از اتهاماتی که در گزارشات اخیر دادستان به او ربط داده شده، به سلامت عبور کند.

یکی از اعضای نزدیک به سطح مدیران شرکت می‌گوید: “کالانیک تصور می‌کند تنها کسی است که می‌تواند اوبر را از بحران و مشکلات خارج کند. غافل از اینکه خودش سرمنشاء تمامی مشکلاتی است که اوبر در سالهای اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده و از آنها ضربه خورده است.

اکثر اعضای هیئت مدیره اوبر بر این باورند کالانیک باید از سمت خود استعفا دهد یا حداقل برای مدتی از سمت مدیریت کنار گذاشته شود که البته درباره مدت برکناری او نیز نظرات مختلفی بیان شده است. برخی اعضای هیئت مدیره از جمله یکی از سرمایه‌گذاران معتقد است کالانیک باید سریعا و برای مدتی نامعلوم از سمت مدیریت برکنار شود. برخی دیگر نیز معتقدند کالانیک باید با تصمیم خودش، از این سمت به‌طور موقت استعفا دهد.

متاسفانه کالانیک در میان کارکنان اوبر نیز چهره‌ی محبوبی به‌شمار نمی‌رود و اقدامات اخیر او در بدرفتاری و برکناری برخی مدیران در گذشته باعث افزایش اختلافات و تنفر هرچه بیشتر کارکنان نسبت به او شده است. یکی از اقدامات اخیر او در این زمینه، یادداشتی از طرف او بود که یک سری قوانین راجع به روابط جنسی با همکاران را به کارکنان شرکت ابلاغ می‌کرد که البته اظهار کرده بود خودش شامل این قوانین نمی‌شود.

در ضمن برکناری کالانیک از این پست ممکن است به شکایت شرکت آلفابت از اوبر به دلیل سرقت برخی از تکنولوژی‌های خودروهای بدون راننده از این شرکت و همچنین استفاده اوبر از ابزارها و تکنولوژی‌های سری برای فریب دادن مقامات، ارتباط داشته باشد.

تمامی این اتهامات و فشارها پس از اظهارات شجاعانه یکی از مهندسین سابق شرکت “سوزان فاولر” که در پستی در وبلاگ خود شرکت اوبر را به داشتن فضایی پر از تبعیض و آزار جنسی و البته مدیریت ناکارآمد متهم می‌کرد، آغاز شد.

طبق نتایج تحقیقاتی که از این شرکت به‌ عمل آمد، تمامی ادعاهای او درباره فضای حاکم در شرکت اوبر صحیح و واقعی اعلام شد. این تحقیقات توسط اریک هولدر دادستان کل سان‌فرانسیسکو انجام گرفت.

نتایج این تحقیقات نیز موجب بروز پیشنهادت مختلفی از سوی هیئت مدیره برای رفع این مشکلات شد که اکثر این افراد در خروج کالانیک از شرکت توافق داشتند. در حال حاضر، اکثر اعضای هیئت مدیره از کالانیک خواسته‌اند که هرچه سریعتر از سمت خود استعفا دهد با حداقل برای مدتی از مدیریت عاملی کناره‌گیری کند. بسیاری معتقدند که او باید زمان بیشتری برای پیگیری جریان مرگ مادرش در حادثه قایق سواری رخ داد، صرف کند.

فعلا کالانیک تصمیم خاصی درباره این اتهامات و خروج از شرکت اتخاذ نکرده و این مسئله باعث پیچیدگی هرچه بیشتر این جریانات می‌شود. چه کسی شرکت را رهبری خواهد کرد؟ با شناختی که همه از کالانیک داریم، احتمال اینکه او در سمت خود باقی بماند بسیار زیاد است.

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>