اهمیت رمزگذاری در آیفون چقدر است؟

اگر گوشی آیفون با رمز و یا اثرانگشت رمزگذاری(encrypt) شود، دسترسی هر شخص دیگری به اطلاعات گوشی عملا غیرممکن است. اما آیا این جمله درست است؟ نه کاملا! بسته به مدل آیفون و نسخه ios دستگاه، گوشی ممکن است در معرض خطر هک‌شدن قرار بگیرد. اگر آیفون encrypt نشده باشد، نرم افزارهای هوشمند می‌توانند به راحتی به تمامی اطلاعات دستگاه دسترسی پیدا کنند.

گزارشی اخیرا نشان می‌دهد که حجم عظیمی از اطلاعات یک آیفون encrypt نشده در اختیار هکرها قرار گرفته است. Cellebrite، یک شرکت امنیتی شناخته شده در زمینه هک گوشی‌های هوشمند است که تخصص آن محصولات شرکت اپل است. در گزارشی از ZDNet اطلاعاتی که نرم‌افزار هوشمند شرکت Cellebrite بعد از هک‌کردن یک آیفون encrypt شده به آن دست پیدا کرده بود را منتشر کرد. شرکت Cellebrite اعلام کرده است که توسط نرم‌افزارهای پیشرفته خود، تمام اطلاعات هر دستگاهی را می‌تواند در عرض چند ثانیه دانلود کند. مثلا گزارش‌های تماس، پیامک‌ها، پیغام‌های صوتی، عکس‌ها، اطلاعات جغرافیایی و دیگر اطلاعات همگی از این طریق قابل بازیابی خواهند بود.

ZDNet بخش‌هایی از گزارش هک گوشی آیفون ۵ مجهز به IOS 8 را منتشر کرد، در این گزارش مشخص ‌شد که در یک آیفون encrypt نشده، حتی اطلاعات حذف شده و جزئی‌ترین عملکرد دستگاه مانند تعداد تماس‌های دریافتی و تعداد پیغام‌های فرستاده شده نیز قابل بازیابی خواهند بود.

از این گزارش میزان اهمیت انتخاب رمز برای encrypt کردن گوشی‌های آیفون مشخص می‌شود. Cellebrite اعلام کرده که اگر آیفون‌های  ۴Sو یا بالاتر، encrypt شده باشند، غیر قابل دسترس خواهند بود. این اعتراف نشان می‌دهد که اهمیت این موضوع چقدر است. پس حتما روی آیفون خود رمز ورود ۶ رقمی بگذارید و برای احتیاط بیشتر آن را انکریپت کنید.

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>