اولین کامپیوتر شرکت اپل، ۳۵۵ هزار دلار به فروش رسید

فکر می‌کنید مک بوک جدید خیلی گران است یا حتی گران‌ترین محصول این شرکت است؟ بهتر است بدانید در اشتباه هستید. هفته گذشته اولین کامپیوتر خانگی شرکت اپل، محصول سال ۱۹۷۶ که هنوز روشن می‌شود، در حراجی Christie’s New York با قیمت ۳۵۵ هزار به فروش رسید.

کامپیوتر Apple-1 اولین کامپیوتر شخصی ساخته شده توسط شرکت اپل، تماما به وسیله دست‌های Steve Wozniak و  Steve Jobs در گاراژ شخصی جابز ساخته شده است. این کامپیوتر بدون کیس و منبع برق و همراه با مادربرد اختصاصی خود تولید شده که به همین دلیل از دیگر رقبا متمایز شمرده می‌شد. Apple-1 با موفقیتی که کسب کرد به عنوان محصولی از اپل شناخته می‌شود که مسیر تولید را در این شرکت به سمت صنعت کامپیوترهای خانگی هدایت کرد.

شاید به عقیده بسیاری، قیمت ۳۵۵ هزار دلار برای یک کامپیوتر تولید شده در سال ۱۹۷۶، رقم بسیار بالایی باشد اما جالب است بدانید که این قیمت، ارزان‌ترین نرخ فروش یک کامپیوتر Apple-1 تا به امروز بوده است. محصولی مشابه این کامپیوتر سال‌های قبل نیز به حراج گذاشته شد که در سال ۲۰۱۳ با قیمت ۶۷۱ هزار دلار و در سال ۲۰۱۴ با قیمت ۹۰۵ هزار دلار، به فروش رسید. قیمت اولیه این کامپیوتر نیز ۶۶۶٫۶۶ دلار بوده است و در حال حاضر تنها ۶۶ نسخه از این مدل در سرتاسر دنیا وجود دارد.

در حراجی Christie’s New York، قطعه تکنولوژیک تاریخی دیگری نیز وجود داشت.

Enigma Machine با ۴ روتر محصول سال ۱۹۴۴ که برای رمزگشایی پیغام‌های آلمانی‌ها در جنگ جهانی دوم به کار می‌رفت. این دستگاه با قیمت ۵۴۷٫۵۰۰ دلار به فروش رسید.

 

 

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>