اپل، «اسکایپ» را از اپ‌استور چین حذف کرد

طبق گزارش نیویورک تایمز، سرویس پیام‌رسانی اسکایپ که از چند ماه پیش در کشور چین ممنوع و فیلتر شده بود، امروز از اپ استور شرکت اپل برای کاربران چینی هم حذف گردید.

سخنگوی اپل در اینباره می‌گوید: «مقامات وزارت امنیت عمومی چین به ما اعلام کردند که برخی از سرویس‌های پیام رسانی که در سراسر دنیا استفاده می‌شوند، با قوانین و مقررات امنیتی داخلی کشور چین مغایرت دارند. بنابراین اپل هم این اپلیکیشن‌ها را از اپ استور کشور چین حذف کرده است. البته این اپلیکیشن‌ها همچنان در اپ استور و توسط کاربران دیگر کشورها قابل رویت و دانلود هستند.»

این اظهارات سخنگوی اپل به قوانین جدید امنیت سایبری کشور چین در ماه ژوئیه مربوط می‌شود که به دولت چین این امکان را می‌دهد برخی سرویس‌های پیام‌رسان را که با قوانین امنیتی این کشور مغایرت دارند، سریعا مسدود کند. بسیاری از کاربران اسکایپ در چین به این مسئله اعتراض کرده‌اند و توییت‌ها و پست‌های مختلفی را در اعتراض به این اقدام اپل در انجمن‌های آنلاین مطرح کرده‌اند.

جولای امسال، اپل اپلیکیشن‌های ارائه دهنده وی‌پی‌ان (VPN) را هم از اپ استور خود در کشور چین حذف کرد. در همین زمان دسترسی به دیگر سرویس‌ها و شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک و واتس‌اپ هم تقریبا در این کشور مسدود شد. ۲ ماه قبل از این اتفاق هم اپل سرویس iBook و iTunes Movies را هم از اپ استور این خود در چین حذف کرده بود. دیگر برنامه‌ها از جمله تلگرام، لاین، فیسبوک و جی‌میل هم در حال حاضر در کشور چین غیرقابل دسترسی و مسدود هستند.

سرویس اسکایپ در حال حاضر در چین قابل استفاده است اما از این به بعد امکان خرید آن برای کاربران چینی وجود نخواهد داشت.

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>