با میلیاردرهای تکنولوژی آشنا شوید

پولدار بودن همیشه جذاب است و پولدارترین انسان دنیا بودن قطعا حس متفاوتی دارد. همانطور که همه ما می‌دانیم این لقب سالهاست که به بیل گیتس موسس مایکروسافت تعلق دارد. بیل گیتس مدت طولانی با نفر دوم خود اختلاف فراوانی داشت در حدی که اختلاف او با نفر دوم رقمی بیشتر از سرمایه نفر چهارم دنیا می‌شد! اما حالا این اختلاف به حداقل رسیده است و حتی برای چند ثانیه او در جایگاه دوم قرار گرفت تا جف بزوس (موسس آمازون) سدر نشین جدول ثروتمندترین افراد جهان باشد. در این مطلب تصمیم داریم تا شما را با ثروتمندترین افراد دنیا که از راه تکنولوژی پولدار شده‌اند آشنا کنیم. پارامتر اصلی سنجش ثروت افراد net worth یا ارزش خالص دارایی است. طبیعتا افراد این لیست هم براساس همین پارامتر به ترتیب قرار گرفته‌اند.

 

۱٫ بیل گیتس

ویلیام هنری گیتس سوم ملقب به بیل گیتس یکی از بنیانگذاران مایکروسافت است. سال ۱۹۷۵ بیل گیتس و پل آلن کمپانی مایکروسافت را تاسیس کرده‌اند و این کمپانی به بزرگترین کمپانی نرم‌افزاری دنیا تبدیل شد. بیل گیتس از همان سال مدیرعامل مایکروسافت بود تا سال ۲۰۰۰ که از این سمت کناره گیری کرد و فضا را برای سایرین آماده کرد. او تا سال ۲۰۱۴ در مایکروسافت مدیریت در سایه داشت و سپس اعلام بازنشستگی کرد و از مایکروسافت جدا شد و به انجام کارهای خیریه پرداخت. بیل گیتس هم درمیان فعالان تکنولوژی رتبه اول را دارد و هم میان همه افراد دنیا سدرنشین است. ارزش خالص دارایی‌های بیل گیتس ۹۰٫۷ میلیارد دلار است.

 

۲٫ جف بزوس

جف پریستون بزوس موسس و مدیرعامل آمازون (بزرگترین فروشگاه آنلاین دنیا) است. آمازون فعالیت خود را با فروش آنلاین کتاب شروع کرد و به گفته بزوس روزهای اول خود او خریدهای مشتریان را برای آنها می‌برده تا هزینه پست کمتری پرداخت کند. آمازون حالا بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا است و بزرگترین زیرساخت‌های کلاد در دنیا را دارد. جف بزوس در بین فعالان تکنولوژی رتبه دوم و در دنیا هم رتبه دوم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های جف بزوس ۸۹٫۳ میلیارد دلار است.

 

۳٫ مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ برنامه نویس جوان آمریکایی و یکی از موسسین فیسبوک است. زاکربرگ ۳۳ ساله از روز اول تا به امروز هم مدیرعامل فیسبوک است. مارک زاکربرگ فیسبوک را سال ۲۰۰۴ ثبت کرد و آن زمان نام این شبکه اجتماعی thefacebook.com بود که بعدها به facebook.com تغییر نام داد. مارک زاکربرگ در بین فعالان تکنولوژی رتبه سوم و در دنیا هم رتبه پنجم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های مارک زاکربرگ ۷۲٫۵ میلیارد دلار است.

 

۴٫ لری الیسون

لارنس جوزف الیسون مدیرعامل و یکی از موسسین اوراکل است. لری الیسون سال ۱۹۷۷ کمپانی Software Development Laboratories را تاسیس کرد و ۲ هزار دلار سرمایه به این شرکت تزریق شد که البته ۱۲۰۰ دلار آن متعلق به خودش بود. او سال ۱۹۸۳ ازدواج کرد و بعد از ۳ سال از همسرش جدا شد. لری الیسون ۷۲ ساله در بین فعالان تکنولوژی رتبه چهارم و در دنیا هم رتبه هفتم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های او ۵۲٫۲ میلیارد دلار است.

 

۵٫ لری پیج

لری پیج به همراه سرجی برین گوگل را تاسیس کرده‌اند و پیج تا سال ۲۰۱۵ مدیرعامل گوگل بود. در سال ۲۰۱۵ گوگل زیرمجموعه شرکت مادر یعنی آلفابت شد و لری پیج به عنوان مدیرعامل آلفابت فعالیت خود را ادامه داد. لری پیج ۴۴ ساله در زندگی خود جوایز زیادی را دریافت کرده است که مهمترین آن سال ۲۰۱۳ بود که جایزه کارآفرین سال را گرفت. لری پیج در بین فعالان تکنولوژی رتبه پنجم و در دنیا هم رتبه یازدهم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های لری پیج ۴۷٫۵ میلیارد دلار است.

 

۶٫ سرجی برین

سرجی برین یکی از موسسین گوگل و پرزیدنت آلفابت است. او در مسکو به دنیا آمده است و یکی از موسسین کمپانی mountain view در سال ۱۹۹۸ است. Mountain view در سال ۲۰۱۶ بیش از ۹۰ میلیارد دلار درآمد داشته است. جالب است بدانید ۶ درصد پربیننده‌ترین سایت دنیا (گوگل) هم به او تعلق دارد. سرج برین در بین فعالان تکنولوژی رتبه ششم و در دنیا هم رتبه دوازدهم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های او ۴۶٫۴ میلیارد دلار است.

 

۷٫ جک ما

جک ما ثروتمندترین چینی فعال در حوزه تکنولوژی و موسس علی‌بابا است. علی‌بابا یک سایت فروش اینترنتی است و در چین بیش از ۴۰۰ میلیون نفر مشتری فعال دارد. جک ما در دانشگاه هنگ‌کنگ در رشته فناوری اطلاعات تحصیل کرده است و سال ۱۹۸۸ مدرک PhD خود را دریافت کرده است. او از ۱۲ سالگی کار کرده و آن زمان ماهانه ۱۵ دلار حقوق میگرفته است. او سال ۱۹۹۹ علی‌بابا را راه اندازی کرد و ۶۰ هزار دلار سرمایه جذب کرد. سال ۲۰۰۵ هم ۴۰ درصد سهام خود را به قیمت ۱ میلیارد دلار به یاهو فروخت. جک ما در بین فعالان تکنولوژی رتبه هفتم و در دنیا هم رتبه چهاردهم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های جک ما ۴۳٫۵ میلیارد دلار است.

 

۸٫ پونی ما

پونی ما رقیب اصلی جک ما در چین محسوب می‌شود. پونی ما موسس و مدیرعامل هولدینگ Tencent است. هولدینگی که بیش از ۹۰۰ میلیون نفر مشتری فعال دارد. پونی سال ۱۹۹۳ از دانشگاه  Shenzhenچین فارق‌التحصیل شد و ۵ سال بعد کمپانی پیام‌رسان Tencent را راه‌اندازی کرد. سال ۲۰۰۱ هم نسپرز ۴۷ درصد از سهام این شرکت را با مبلغ ۳۲ میلیون دلار مال خود کرد. پونی ما در بین فعالان تکنولوژی رتبه هشتم و در دنیا هم رتبه بیست‌وپنجم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های او ۳۱٫۸ میلیارد دلار است.

 

۹٫ استیو بالمر

استیو آنتونی بالمر سال ۱۹۵۶ در میشیگان به دنیا آمد. او در سال ۱۹۷۴ در دانشگاه هاروارد با بیل گیتس آشنا شد و سال ۱۹۷۷ در رشته ریاضی فارق‌التحصیل شد. سه سال بعد بالمر استنفورد را رها کرد و به مایکروسافت پیوست. سال ۱۹۸۸ هم به مقام پرزیدنتی در مایکروسافت رسید. سال ۲۰۰۰ هم مدیرعامل مایکروسافت شد و یک سال بعد از آن ایکس‌باکس را روانه بازار کرد. بالمر سال ۲۰۱۰ هم ۲ میلیارد دلار از سهام مایکروسافت را فروخت. استیو بالمر در بین فعالان تکنولوژی رتبه نهم و در دنیا هم رتبه بیست‌وهشتم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های او ۳۰٫۲ میلیارد دلار است.

 

۱۰٫ پل آلن

پل آلن به همراه بیل گیتس، مایکروسافت را سال ۱۹۷۵ تاسیس کردند، آن زمان سهم بیل ۶۰ و سهم پل ۴۰ درصد بود. پل آلن ۶۴ ساله تا به امروز ازدواج نکرده و زندگی را مجردی گذرانده است. او علاقه‌ زیادی به نحوه کارکرد مغز دارد و برای همین علاقه سال ۲۰۰۳ موسسه آلن را تاسیس کرد تا درباره مغز تحقیقات شود و برای این موسسه ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه در نظر گرفت. سال ۲۰۱۴ هم موسسه دیگری با تمرکز بر هوش مصنوعی تاسیس کرد. پل آلن در بین فعالان تکنولوژی رتبه دهم و در دنیا هم رتبه سی‌وسوم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های او ۲۲٫۴ میلیارد دلار است.

 

۱۱٫ مایکل دل

همانطور که حدس می‌زنید مایکل دل موسس و مدیرعامل کمپانی دل است که سال گذشته ۶۲ میلیارد درآمد را رقم زده است. مایکل دل متولد ۱۹۶۵ است و چهار فرزند دارد، او در دانشگاه تگزاس و در رشته بیولوژی تحصیل کرده است. او در ابتدای کار، قطعات کامپیوتر را در خوابگاه دانشگاه سرهم می‌کرده و می‌فروخته است تا اینکه سال ۱۹۸۴ کمپانی دل را ثبت و دانشگاه را رها می‌کند. مایکل دل در بین فعالان تکنولوژی رتبه یازدهم و در دنیا هم رتبه سی‌ونهم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های او ۲۰٫۵ میلیارد دلار است.

 

۱۲٫ ویلیام دینگ

دینگ لی که او را با نام ویلیام دینگ می‌شناسند موسس نت‌ایست Neteast است. ویلیام دینگ سومین چینی میلیاردری است که در این لیست قرار دارد. دینگ متولد ۱۹۷۱ است و مهندسی علوم الکترونیک از دانشگاه چنگ‌دو را دارد. او همیشه از توماس ادیسون و آلبرت انیشتین به عنوان قهرمانان خود یاد می‌کند. پس از فارق‌التحصیلی او به استخدام دولت درآمد و در اداره مخابرات محله خود شروع به کار کرد. دینگ پس از گذشت ۲ سال از آنجا استعفا کرد و به آمریکا رفت و در یکی از شرکت‌های زیرمجموعه SAP شروع به کار کرد. ویلیام دینگ نت‌ایست را در سال ۱۹۹۷ در چین ثبت کرد و فعالیت خود را در آنجا ادامه داد تا به امروز که در بین فعالان تکنولوژی رتبه دوازدهم و در دنیا هم رتبه چهل‌وهفتم را دارد. ارزش خالص دارایی‌های او ۱۸٫۴ میلیارد دلار است.

 

۱۳٫ ایلان ماسک

بدون شک ایلان ریو ماسک یکی از نوابغ حاضر دنیاست. ماسک در آفریقای جنوبی به دنیا آمده است و ۴۶ سال بیشتر سن ندارد. او تا به حال ۸ کمپانی بسیار موفق را ثبت کرده که همه آنها به خوبی مشغول کار هستند. ایلان ماسک اولین کمپانی خود را در سن ۱۰ سالگی می‌خرد و دو سال بعد هم اولین بازی کامپیوتری که خودش ساخته را می‌فروشد. ماسک سال ۱۹۹۹ یک سیستم پرداخت آنلاین به نام ایکس دات کام طراحی می‌کند و یک سال بعد هم پی‌پل را می‌سازد و درنهایت این دو کمپانی را با هم ترکیب می‌کند. سال ۲۰۰۲ هم eBay پی‌پل را به قیمت ۱٫۵ میلیارد دلار از او می‌خرد و ماسک هم همان سال اسپیس ایکس را راه اندازی می‌کند. سال ۲۰۰۳ هم ماسک کمپانی تسلا را استارت می‌زند تا به کارنامه درخشان زندگی‌اش ستاره‌ای دیگر اضافه کند. سال ۲۰۰۸ هم اسپیس ایکس اولین ماهواره خود را با موفقیت به فضا پرتاب می‌کند. ایلان ماسک در بین فعالان تکنولوژی رتبه سیزدهم و در دنیا هم رتبه پنجاه‌وپنج را دارد. ارزش خالص دارایی‌های او ۱۶٫۸ میلیارد دلار است.

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>