جدیدترین درایو حافظه پرسرعت اینتل

در ماه جولای ۲۰۱۵، شرکت اینتل تکنولوژی حافظه جدیدی تحت عنوان ۳D XPoint معرفی کرد و اعلام کرد که این تکنولوژِی ۱۰۰۰ برابر پرسرعت‌تر از فلش NAND و ۱۰ برابر پرسرعت‌تر از DRAM است و حالا بعد از گذشت ۲۰ ماه، این شرکت بالاخره این تکنولوژی جدید را همراه با درایو جدید DC P4800X معرفی کرد. نام کامل این درایو Optane SSD DC P4800X  است و از آنجاییکه به صورت محدود تولید شده است، نسخه ۳۷۵گیگابایتی آن با قیمت گزاف ۱۵۲۰ دلار به فروش می‌رسد.

تکنولوژی ۳D XPoint نوع جدیدی از درایو حالت جامد – Persistent Solid State- است که توسط دو شرکت اینتل و میکرون توسعه یافته است. جزئیات نحوه عملکرد این درایو اعلام نشده است ولی ویژگی‌های عملکردی و قابلیت‌های تکنیکی این محصول، طیف وسیعی از برنامه‌ها را پشتیبانی می کند. 

اینتل اعلام کرده است که این درایو به صورت اتوماتیک سرعت اجرای برنامه‌های موجود را افزایش می‌دهد و در شرایط  پردازش حجم سنگینی از اطلاعات، فقط ۱۲ الی ۱۴ وات انرژی مصرف می‌کند.  این محصول ظاهرا برای دسترسی ترتیبی – Sequemtial Read- و عملیات خواندن داده‌ها که در انتقال فایل‌های بزرگ زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند، چندان مناسب نیست. اینتل استفاده از درایوهای High-End 3D NAND  را برای انجام فعالیت های مذکور مناسب تر اعلام کرده است. از دیگر معایب این درایو می توان طراحی شدن برای مرکز داده‌ها و همچنین قیمت گران آن اشاره کرد.

 

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>