جزییات ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای

نشست خبری ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران امروز در پایتخت برگزار شد. این نشست با میزبانی و صحبت‌های دبیر جشنواره آغاز شد. متین ایزدی در این نشست مسابقه‌ بازی‌های رایانه‌ای را به چند بخش مختلف تقسیم کرد و درباره آنها توضیحاتی داد که در ادامه می‌خوانید.

بخش‌های مختلف

بخش‌های اول جشنواره ششم مانند دوره چهارم و پنجم با معیار ژانربندی بازی‌ها طبق استانداردهای جهانی پذیرای آثار خواهد بود. این سبدبندی برای رقابت بازی‌ها در ژانرهای اصلی باعث می‌شود بازی‌سازان روی چند ژانر عامه‌پسند متمرکز نماند و در حوزه‌های دیگر هم دست به تولید بزنند. در بخش‌های دوم دستاوردهای فنی، هنری و داستانی در بازی‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و برگزیدگان هر بخش با نظر هیأت داوران انتخاب خواهند شد. بخش‌ سوم این دوره “بازی نامه” است. بازی نامه به متن‌های جذابی می‌گویند که هنوز تبدیل به بازی نشده است. مانند فیلم‌نامه‌ای که هنوز فیلم آن ساخته نشده است. بخش چهارم این رقابت‌ها بهترین بازی با محتوای فرهنگی است. این بخش از نظر بنیاد بازی‌های رایانه‌ای هم از ارزش خاصی برخوردار است.

جوایز

در چهار دوره اول جوایز فقط نقدی بود اما در دوره پنجم اضافه کردن جوایز عملیاتی به جوایز نقدی با استقبال بازی‌سازان همراه بود. معمولا بازی‌سازها به گفته خودشان امروزه به مارکت و بازار بیشتر از هر چیزی نیاز دارند. بنیاد بازی‌های رایانه‌ای تصمیم دارد امسال تبلیغات روی جلد مجلات و یا تبلیغات در کافه بازار را برای بازی‌سازان برتر انجام دهد. همچنین این بنیاد با آپارات وارد تفاهم شده است و می‌تواند تبلیغ خوبی برای بازی سازها در صفحه نخست آپارات انجام دهد.

جایزه بهترین بازی از نگاه مردمی هم همچنان پابرجا است و امسال هم تقدیم تیم برنده خواهد شد. امسال یک جایزه دیگر به نام غزال زرین هم به جوایز اضافه شده است که در بخش بازی با محتوای فرهنگی داده می‌شود.

گسترش دامنه داوری

تعداد داورها امسال افزایش پیدا کرده است و ۲۵ داور ایرانی و خارجی آثار را بررسی می‌کنند. داوری در این جشنواره با امتیاز دهی برگزار می‌شود و شورایی نیست و علاوه بر این هر بازی ساز می‌تواند یک نماینده در تیم داوری داشته باشد تا داوری شفاف و بدون جهت‌گیری باشد.

زمان‌بندی‌ها

زمان ارسال آثار از امروز تا ۱۵ دی ماه است و زمان شروع انتخاب از ۱۵ تا ۲۵ دی ماه خواهد بود. پس از آن داوری از ۲۵ دی تا ۱ اسفند آثار برگزیده را انتخاب می‌کند. در پنجم اسفند ماه هم مراسم اختتامیه در برج میلاد تهران مانند ۳ سال گذشته برگزار خواهد شد.

ثبت‌نام‌ها آنلاین و بدون نیاز به حضور فیزیکی است. مراسم اختتامیه هم بنا است شبیه به مراسم بین‌المللی باشد. مراسم پایانی حدودا ۴ ساعت خواهد بود که تلاش می‌شود در بعدازظهر برگزار شود. همچنین در این مراسم وزیر ارشاد هم حضور خواهد داشت.

برای ثبت‌نام بازی خود می‌توانید به آدرس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مراجعه کنید.

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>