جنجال حذف چند اپ ایرانی و چند پرسش

دانیال رمضانی – شبکه­ های اجتماعی چند سالی می‌شود که در ایران همچون بسیاری از نقاط دنیا تبدیل به یکی از ابزارهای ترویج شایعه، دروغ، کلاهبرداری و به نوعی تشویش اذهان عمومی ‌شده است. 

در این میان بخش قابل توجهی از رسانه­ های رسمی‌ کشور نیز به واسطه مشکلات متعدد اعم از خلاء آموزشی فعالان رسانه ­ای، جذب مخاطبان بیشتر و گاه به دلیل کمبود سوژه به دنباله ­روی از شبکه‌های اجتماعی پرداخته و به ترویج هرچه بیشتر موج­های کاذب در شبکه های اجتماعی دامن می‌زنند. موضوع وقتی تلخ‌تر می‌شود که مسوولانی هم که باید به دور از جوزدگی و با منطق پیگیر امور باشند، تبدیل به بخشی از جریان “من کپی و ارسال می‌کنم؛ پس هستم” می‌شوند.

چند روز می­شود که در همین راستا حرف از حذف چند اپلیکیشن ایرانی از روی گوگل پلی و اپ­استور به سوژه اول شبکه­ های اجتماعی تبدیل شده است. این موضوع البته مورد توجه بسیاری از رسانه­ ها و حتی برخی از مسوولان نیز قرار گرفته است.

جالب آنکه در تمام این واکنش­ ها و خبرها صرفا به یک بخش از موضوع پرداخته می‌شود و آن حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از روی پلتفرم­های خارجی است. موضوعی که موجب شد  بسیاری از این خبرها و کمپین­ ها بیشتر به ابزار تبلیغاتی برای چند کسب و کار اینترنتی بدل شود.

اگرچه در هفته‌نامه عصر ارتباط از پرداختن به سوژه‌های شبکه‌های اجتماعی پرهیز داریم، اما بد نیست به این موضوع جنجالی  و البته کاذب از سمت دیگری نیز نور انداخته و به طرح چند سوال ساده بپردازیم.

۱- آیا اپلیکیشن­های حذف شده از روی پلتفرم­های خارجی قابلیت استفاده برای مردم دیگر نقاط دنیا را هم داشتند؟ پاسخ به این سوال منفی است و حالا این پرسش مطرح می‌شود که پس اهمیت حذف این اپ­های ایرانی از بستر گوگل و اپل چیست؟

۲- مشخصا این اپلیکیشن‌ها مورد استفاده چند درصد از مردم کشور است و نبود آنها چه لطمات جبران‌ناپذیری به منافع ملی و کلان کشور وارد می‌کند؟!

۳- مگر نه اینکه در حال حاضر تعداد قابل توجهی سایت و اپلیکیشن ایرانی برای عرضه اپلیکیشن­های داخلی مشغول به کار بوده و از سال ها قبل درآمد خوبی نیز از این محل داشته و دارند. پس اگر کاربری این اپ­ها داخلی بوده و امکان دانلود آنها  به اشکال مختلف و مسیرهای متعدد وجود دارد، فلسفه جنجال­ های اخیر چیست؟

۴- کشور در شرایطی به سر می­برد که هچنان نظام بانکی به عنوان شریان اصلی اقتصادی کشور به نظام جهانی متصل نیست و انبوهی از تلاش‌ها برای رفع آن هنوز ادامه دارد. آیا در چنین شرایطی که به مثابه یک جنگ تمام عیار اقتصادی است می‌توان انتظار رسیدگی و رفع مشکل حذف چند اپلیکیشن ایرانی را از سوی طرف‌های خارجی داشت؟

اما در شرایطی (سهوا یا عمدا) برخی مسوولان و رسانه‌های کشور به این جریان‌های نامعلوم دامن می‌زنند که حتی کارشناسان غیر ایرانی هم متوجه کم ارزش بودن اقدام اخیر شرکت‌های آمریکایی هستند.

سایت آمریکایی ” Think Progress” در گزارشی تحلیلی حذف اپلیکیشن­های ایرانی از گوگل‌پلی و اپ­استور را تلویحا به ضرر آمریکا توصیف کرد و نوشت: این کار باعث می­شود مشتریان ایرانی به سمت استفاده از فروشگاه‌های نرم‌افزاری داخلی ایران هدایت شوند که در این کشور خدمات ارایه می­دهند.

جالب آنکه مدتی پیش «تیلر کولیس» کارشناس تحریم های اقتصادی و کنترل صادرات آمریکا اعلام کرد که دو شرکت گوگل و اپل می­توانند برای میزبانی اپلیکیشن­ های ایرانی درخواست مجوز دهند و این درخواست­ها احتمالا از سوی دفتر کنترل دارایی­ های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) تایید خواهند شد.

از سوی دیگر شاید بتوان حتی گفت که ارایه نشدن خدمات توسط این شرکت‌های خارجی می­بایست به چشم یک فرصت نگریسته شود که می­تواند باعث شکوفایی و پیشرفت روزافزون فروشگاه­های اپلیکیشن داخلی و بومی­سازی صنعت اپ­ نویسی و فروش اپ در کشور شود.

فراموش نکنیم که تاکسی ­یاب­ های اینترنتی داخلی، اپ­های فروش آنلاین داخلی و اپ­های سفارش غذا همه و همه موفقیت خود را در این سال­ها مدیون فیلتر بودن و حذف کردن رقبای خارجی از صحنه، همچون اوبر، آمازون و علی بابا هستند.

چه بسا که عدم فعالیت گوگل پلی و اپ‌استور پیش از این نیز زمینه لازم را برای پیشرفت روزافزون فروشگاه­ های اپلیکیشن داخلی فراهم کرده و سود خوبی نصیب آنها کرده است.

به هر حال این جریان نیز مانند سایر موج‌های کوتاه و چند ساعته شبکه‌های اجتماعی پایان یافت و به کلی هم فراموش خواهد شد، در این میان اگرچه هرجی به برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی نیست و برخی رسانه‌های کشور هم فاقد قوه تشخیص جریان‌های کاذب از واقعی هستند، اما چنین رفتاری از مسوولان قابل چشم‌پوشی نیست. (منبع:عصرارتباط)

منبع: itanalyze

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>