داستان بازگشت ساوتهمپتون؛ جایی که پسر بچه ها مرد می شوند (۱)

اختصاصی طرفداری – اتحادیه مردان جوان کلیسای سنت ماری یا همان تیم ساوتهمپتون که سال‌ها قبل تر از لیورپول، آرسنال، چلسی و چند باشگاه بزرگ دیگر تاسیس شده بود و روزگاری نمایان‌گر درخشش بزرگانی چون کوین کیگان، پیتر شیلتون، له تسیه و آلن شیرر در ورزشگاه دل بود، با سابقه قهرمانی در جام حذفی، به تبعیدگاه تیم‌های ریشه‌دار انگستان  فرستاده شد تا اولین سال‌های انتقال از استادیوم دل به استادیوم جدید سنت ماری خوش یمن نباشد. نگاهی داریم به مسیری که باشگاه ساوتهمپتون پس از آن اتفاق طی کرد.

تنها سه ماه پس از شروع اولین فصل قدیس‌ها در چمپیونزشیپ، هری ردنپ بزرگ از هدایت جنوبی‌ها استعفا داد و به پورتموث پیوست و جورج برلی به عنوان سرمربی جدید انتخاب شد.

ساوتهمپتون در جدال با تیم‌هایی مانند ردینگ، واتفورد، لیدزیونایتد، کریستال پالاس، ولوورهمپتون واندرز و نورویچ سیتی به رتبه‌ای بهتر از رتبه دوازدهم دست نیافت و در چمپیونزشیپ باقی ماند. نکته روشن تیم این بود که در این فصل از پدیده‌های جوانی مانند گرت بیل، تئو ولکات و ناتان دایر در ساتهمپتون رونمایی شد. ولکات ۱۶ ساله توانست با تنها یک نیم فصل درخشش در سنت ماری، نظر بزرگان جزیره را جلب کند و در نهایت توسط باشگاه آرسنال شکار شد.

گرت بیل-تئو ولکات

دومین فصل ساوتهمپتون پس از سقوط نسبتا موفقیت آمیز بود. در ابتدای فصل باشگاه ۶ میلیون پوند در نقل و انتقالات هزینه کرد و همچنین این فصل شروع به کار آدام لالانا و کلوین دیویس، کاپیتان های آینده ساوتهمپتون در سنت ماری بود.

 با درخشش رازیاک مهاجم لهستانی تیم و گرت بیل جوان، نهایتا قدیس‌ها در رتبه ششم چمپیونزشیپ ایستادند و موفق شدند آخرین سهمیه پلی‌آف برای صعود به لیگ برتر را کسب کنند. اما در مرحله پلی‌آف و در ضربات پنالتی مغلوب دربی کانتی شدند و مجددا از بازگشت به لیگ برتر بازماندند.

در پایان فصل نیز اولین نشانه های مشکلات مالی در باشگاه ساوتهمپتون آشکار شد و تعدادی از مدیران باشگاه از سمت خود برکنار شدند.

در ابتدای فصل جدید جورج برلی برای حل مشکلات مالی و جلوگیری از واگذاری تیم، تصمیم به فروختن ستاره‌های خود گرفت؛ گرت بیل به تاتنهام و کنوین جونز به ساندرلند پیوستند اما عدم موفقیت در بازگشت به لیگ برتر در دو فصل گذشته، باعث به وجود آمدن مشکلات مالی شدیدی در تیم شده بود که با چند فروش برطرف نمی‌شدند.

چند ماه بعد و در ابتدای سال جدید میلادی خود جورج برلی هم باشگاه را ترک کرد و هدایت تیم ملی اسکاتلند را به عهده گرفت و پس از یک ماه هدایت تیم توسط مربی موقت، سرانجام نایجل پیرسون به عنوان مربی تیم معرفی شد. جنوبی‌ها که حسابی وضعیت شان در جدول خراب بود و در آستانه سقوط به دسته پایین تر قرار داشتند، با آمدن پیرسون موفق شدند در آخرین روز رقابت ها از سقوط فرار کنند و حداقل در همان چمپیونزشیپ بمانند.

در ابتدای این فصل تمام مدیران باشگاه به صورت دسته‌جمعی استعفا دادند و کادر سابق و ناموفق باشگاه دوباره مدیریت تیم را بر عهده گرفتند.

با وجود عملکرد خوب تیم تحت هدایت نایجل پیرسون، مدیران تیم به بهانه مشکلات مالی حاضر به تمدید قرارداد او نشدند و جان پورتولیت ناشناخته جایگزین پیرسون شد. مشکلات باشگاه به جایی رسید که قسمت هایی از استادیوم سنت ماری برای از بین رفتن مخارج اضافی کاملا تعطیل و بازیکنان یکی پس از دیگری فروخته شدند.در ابتدای سال جدید، پورتولیت از سمت خود استعفا داد و مارک ووت هدایت تیم را در رتبه یکی مانده به آخر رقابت‌های چمپیونزشیپ بر‌عهده گرفت.

در نهایت در آوریل ۲۰۰۹، باشگاه ساوتهمپتون واگذار شد و تحت حمایت قرار گرفت. طبق قوانین انگلستان در آن زمان، ده امتیاز منفی به تیم تحمیل شد اما چون رتبه آخر لیگ و طبعا سقوط قدیس‌ها به دسته پایین‌تر قطعی شده بود، قرار بر این شد که ساوتهمپتون فصل آینده را با ده امتیاز منفی آغاز کند تا از همان زمان کسی به فصل بعدی باشگاه هم امیدی نداشته باشد.

یک ماه بعد باشگاه اعلام کرد که دیگر حتی  توانایی پرداخت دستمزد کارکنان خود را هم ندارد و از کارمندان خود خواست به صورت رایگان و خیرخواهانه برای باشگاه کار کنند. در این هنگام که حامیان باشگاه خطر ورشکستگی را احساس می کردند، خبر علاقه دو گروه به خرید باشگاه به گوش رسید تا بارقه‌هایی از امید برای هواداران شکل بگیرد.

 در نهایت مارکوس لیبهر سوئیسی که موسس کمپانی بزرگ لیبهر بود، تصمیم گرفت تا باشگاه را خریداری کند. با این اتفاق و در زمانی که قدیس‌ها در سیاه‌ترین روز‌های خود قرار داشتند،  سرانجام خورشید در جنوب انگلستان طلوع کرد و باشگاه از مشکلات مالی خود رهایی یافت.

دو ستاره نوظهور نیز در همین فصل به آسمان سنت ماری اضافه شدند؛ مورگان اشنایدرلین ۱۸ ساله از استراسبورگ و جک کورک ۱۹ ساله از چلسی به ساوتهمپتون پیوستند تا در سال های بعد حسابی درخشان ظاهر شوند.

ادامه دارد…

منبع: varzesh3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>