داعش سایبری؛ معضل بعدی دنیا

علی شمیرانی – اگر تا پیش از این تصور می‌شد، داعش خطرناک‌ترین سازمان تروریستی دنیا به شمار می‌رود، حالا با پدیده‌ای مواجه هستیم که شاید در نگاه نخست چهره‌های کریه و قصاوت آنها را نداشته باشند، اما آثار خسارات و صدماتی که به دنیا وارد می‌کنند، نه تنها کمتر نیست که بیشتر نیز هست.

پدیده جدید اما یک امتیاز و برتری بزرگتر نیز نسبت به داعش دارد، این گروه‌ها محدود به زمان و مکان و ستاد فرماندهی و پشتیبانی‌های عظیم و هزینه‌بر و آشکار هم نیستند.

حالا سرعت حملات سازمان‌یافته سایبری به زیرساخت‌های حساس کشورها و رواج انواع بدافزارهای مخرب که دیگر انگیزهای اقتصادی نداشته و سخت می‌توان یک نوجوان دست‌تنها را پشت آن یافت، به حدی رو به افزایش است که دنیا را با پدیده‌ای پیچیده و تقریبا غیر قابل مهار مواجه خواهد کرد که شاید برای تاثیرگذاری بهتر، دقیق‌تر و بیشتر بر ذهن مردم، بتوان نام آن را “داعش سایبری” گذاشت.

اگر داعشی‌ها را می‌شد از حامیان مالی، خریداران نفت آنها، ارایه‌دهندگان خدمات درمانی، اطلاعاتی، لجستیکی و غیره ردگیری کرد، باید گفت در خصوص داعش سایبری اوضاع کاملا متفاوت است و نه تنها هیچ دولتی به واسطه تبعات گسترده، ردی از حمایت‌های خود به جا نمی‌گذارد، بلکه داعش سایبری محدود به مکان‌های مشخصی نیستند و از یک مسافر همیشه در حال جابجایی در دنیا گرفته تا افرادی که در دل کوه‌ها، نقاط صعب العبور و در میان آوارهای یک کشور جنگ‌زده با یک کامپیوتر و سیستم ارتباطی به کار خود مشغول است را شامل می‌شود.

بدتر آنکه ایشان در پناه محیطی به نام وب تاریک (Dark web) فعال هستند که حتی FBI و CIA هم از شناسایی آنها ناتوان مانده‌اند. Shadow broker، لازاروس و هکرهای موسوم به انانیموس (ناشناخته) از جمله مطرح‌ترین این گروه‌ها هستند که پشت بسیاری از خرابکاری‌ها و حملات سایبری دنیا قرار داشته و هیچ انتصابی نیز به دولت و جریان شناسنامه‌دار و مشخصی در دنیای فیزیکی ندارند.

و البته طرفه آنکه، تهدید سال‌ها قبل آمریکا و تهدید اخیر کشور انگلستان مبنی بر پاسخ نظامی به حملات سایبری و کلی تهدید دیگر نیز یک بلوف بی‌فایده انگاشته شده و مانعی هر چند کوچک برای توقف این حملات و گروه‌ها نشده است!

شاید به دلیل همین اتفاقات است که باید دولت‌ها و از جمله کشور خودمان هر چه سریع‌تر تدابیر ویژه‌ای برای حفاظت از مرزهای سایبری خود بیندیشند و از این نکته نیز غافل نباشند که شاید در دنیای پیچیده سایبری امروز، حرکت به سمت ائتلاف‌های جهانی به منزله آدرس اشتباه و اتلاف وقت باشد. (منبع:فناوران)

منبع: itanalyze

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>