سنسورهای سه‌بعدی در آیفون‌های آینده

طبق گزارش‌ها، اپل به دنبال به کارگیری سیستم سه بعدی (۳-D sensor system) بر روی دوربین‌ پشتی آیفون‌های سال ۲۰۱۹ است. این اقدام اپل نشان می‌دهد که آیفون در سال‌های آینده هم در زمینه واقعیت افزوده پیشتاز خواهد بود.

شرکت اپل در حال ارزیابی تکنولوژی های مشابه و متفاوت از تکنولوژی True-Depth به کاررفته در سنسور دوربین جلویی آیفون ۱۰ برای پرچمدارهای سال‌های بعدی است. سیستم فعلی آیفون ۱۰ بر پایه تکنیک‌های نورپردازی عمل می‌کند که یک الگو شامل ۳۰ هزار نقطه لیزری را به صورت کاربر می‌فرستد و بر اساس نقاط لیزری که با صورت کاربر برخورد می‌کند یک تصویر ۳بعدی از چهره او را برای قفل‌ امنیتی دستگاه طراحی می‌کند. در سنسوری که قرار است در دوربین پشتی آیفون استفاده شود احتمالا از یک تکنولوژی جدید استفاده خواهد شد که تصویر سه‌بعدی محیط را بر اساس فاصله و مدت زمانی که طول می‌کشد نور از سطح اشیاء به سنسور برسد، رسم می‌کند (Time-of-flight sensor).

البته انتظار می‌رود که اپل همچنان از سیستم TrueDepth هم استفاده کند و از این رو دوربین‌های پشت و جلویی آیفون‌های آینده به قابلیت‌های تشخیص و رسم تصاویر سه‌بعدی مجهز خواهند شد. گفته می شود اپل در حال مذاکرده با تولیدکنندگان سنسورهای time-of-flight از جمله شرکت سونی، پاناسونیک و Infineon Twchnology است. لازم به‌ ذکر است که بررسی و آزمایش این تکنولوژی جدید در مراحل ابتدایی به سر می‌برد و ممکن است هیچ گاه از این تکنولوژی در آیفون‌های آینده استفاده نشود.

به‌کارگیری چنین سنسورهایی در دوربین پشتی و اصلی آیفون باعث افزایش و پیشرفت چشمگیر اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده برای این اسمارت‌فون می‌شود. تیم کوک مدیرعامل کمپانی اپل معتقد است که واقعیت افزوده همانند اسمارت فون‌ها می‌تواند در صنعت تکنولوژی انقلاب به وجود بیاورد. او در مصاحبه اخیر خود درباره این تکنولوژی گفت: «واقعیت افزوده می‌تواند نحوه استفاده از تکنولوژی را به‌طور کامل دگرگون کند».

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>