سهم‌ بالای شرکت‌های ICT از سفره دانش‌بنیان‌

شرکت‌های دانش‌بنیان فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشترین سهم از باشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود اختصاص دادند و در سال ۱۳۹۵، تعداد شرکت‌های فعال این حوزه فناوری با رشد قابل توجه، از مرز ۵۰۰ شرکت فراتر رفت.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمارها نشان می‌دهد اگرچه حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان زیست‌فناوری، در سال‌ ۹۲ انگشت‌شمار بودند اما تعداد این شرکت‌ها در سال ۹۳ با رشدی چندبرابری از مرز ۱۰۰ شرکت فراتر می‌رود. در سال ۱۳۹۴ شرکت‌های این حوزه از مرز ۲۰۰ شرکت عبور می‌کند و این روند روبه رشد در سال بعد نیز ادامه می‌یابد به طوری که سال ۹۵، تعداد ۲۴۷ شرکت در حوزه فناوری فناوری زیستی به ثبت رسید.
اگرچه ستاد توسعه فناوری نانو از آغاز فعالیت خود در حمایت از پژوهش‌های مرز دانش فعال بوده، اما شرکت‌های دانش‌بنیان نانوفناور در سال ۱۳۹۳ کمتر از ۵ شرکت بودند. اما در سال‌های ۹۴ و ۹۵ با روندی رو به رشد از مرز ۵۰ شرکت عبور می‌کنند به طوری‌که در سال جاری ۷۹ شرکت نانو فناور به عنوان دانش‌بنیان شناخته شده‌اند.
با توجه به نو بودن حوزه لیزر، اپتیک و فتونیک، کمتر از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در این حوزه فناوری حضور دارند، اما در سال ۹۵ تعداد ۵۷ شرکت در این حوزه به عنوان شرکت دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند.
مواد پیشرفته شامل پلیمرها، سرامیک‌ها، فلزات و کامپوزیت‌ها، حوزه‌ای است که در سال ۱۳۹۳ تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان شناخته شده در این حوزه به ۵۰ شرکت نمی‌رسد، اما حرکت رو به جلوی زیست‌بوم دانش‌بنیان موجب می‌شود تعداد این شرکت‌ها در سال‌های بعد با عبور از مرز ۵۰ شرکت، تعداد ۱۸۳ شرکت‌ در این حوزه به جمع فعالان دانش‌بنیان می‌پیوندند.
شرایط اما در حوزه سخت‌افزارهای رایانه‌ای، برق، الکترونیک، کنترل و مخابرات، متفاوت است، به‌طوری‌که براساس آمار شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۳، بالغ بر ۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان در این حوزه فعال هستند، اما سال‌های آتی رشد چند برابری را تجربه می‌کنند و اکنون بیش از ۳۸۶ شرکت فعال این حوزه، خدمات و محصولات دانش‌بنیان خود را ارائه می‌کنند.

**سهم بالای حوزه ICT از شرکت‌های دانش‌بنیان
رشد فزاینده شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه ‌ای نیز همین روند صعودی را تجربه کرده است و طی سال‍‌ های اخیر، رشد کسب و کارهای نوپا به خصوص در حوزه خدماتی گواه این مدعا بوده است.
با آغاز فرآیند اجرایی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، ۲۰۰ شرکت این حوزه در سال ۹۳فعال بودند، سال بعد اما با رشدی ۲۰۰ درصدی، عدد این شرکت‌ها به ۴۰۰ نزدیک می‌شود. این رشد جهشی در سال جاری نیز ادامه می‌یابد و اکنون، بالغ بر ۵۷۰ شرکت‌دانش‌بنیان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، بیش‌ترین سهم را از عرصه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان به خود اختصاص داده‌اند.

منبع: itanalyze

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>