صفحه لمسی به جای ماوس

محققان پارچه هوشمندی ساخته اند که می تواند جایگزین ماوس رایانه شود. کاربران می توانند با حرکت دست روی آن صفحه نمایش رایانه را به یک تابلوی نقاشی دیجیتال تبدیل کنند.

به گزارش مهر، پارچه های هشمند معمولا  می توانند روشنایی یا گرما ایجاد کنند و حس لامسه داشته باسند.

در همین راستا یک صفحه لمسی پارچه ای در شرکتNew Lab  ساخته  شده تا بخشی از کاربردهای این فناوری را نشان دهد. این پارچه در حقیقت یک رومیزی هوشمند است که می تواند جایگزین ماوس رایانه شود.

در مرکز این پارچه هوشمند ۷۶۲ در ۹۱۴ میلیمتری یک میکروکنترلر قرار دارد که به حسگرهای X/Y متصل است. این حسگرها رشته ای  رسانایی هستند که در پارچه بافته شده اند. سپس روی آن پارچه ای دیگر به عنوان پوشش قرار می گیرد تا تمام بافت های زیرین را بپوشاند. سپس پارچه حاصل برنامه ریزی می شود.

علاوه برآن موتورهای لرزشی نیز در پارچه مذکور کارگذاشته شده تا هنگامی که کاربر دست خود را روی پارچه می کشد، بازخوردی لمسی داشته باشد.

نتیجه حاصل یک پارچه لمسی است که کاربر می تواند روی آن حرکات مختلفی انجام دهد و در حقیقت صفحه نمایش رایانه را به یک تابلوی نقاشی بزرگ تبدیل می کند که می توان نقاشی های دیجیتال و مدل های سه بعدی در آن ساخت.

این پارچه لمسی با وزن ۰.۹ کیلوگرم را می توان به راحتی جا به جا کرد.

البته این پارچه لمسی برای فروش آماده نیست.

 

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>