مدیریت سایت های چند منطقه ای و چند زبانه

مدیریت سایت های چند منطقه ای و چند زبانه

 

اگر وب سایت شما به کشورهای مختلف و به چندین زبان خدمات ارائه می دهد، دشوار است که اطمینان حاصل کنید که گوگل و سایر موتورهای جستجو صفحات وب شما را به درستی ایندکس می کنند. سایت های بسیاری وجود دارد که چند زبانه هستند و یا بازدیدکنندگان و مشتریانی از چندین منطقه جغرافیایی دارند . سایت های چند منطقه ای و چند زبانه دقت و توجه بیشتری در امر سئو و بهینه سازی می طلبند و راه های مختلفی وجود دارد که محتوای بین المللی را مدیریت کنیم.

 

۱ –  از دامنه های محلی برای هر زبان استفاده کنیم.

 

استفاده از دامنه های خاص هر کشور برای سایت در آن کشور یک راه خوب برای ارائه خدمات محتوای بین المللی است. برای مثال از دامنه ی yourcompany.com برای آمریکا، از دامنه ی yourcompany.de برای آلمان، از دامنه ی yourcompany.fr برای فرانسه و غیره استفاده کنید.

اگر شما یک دامنه ی de دارید، کسب رتبه ی بالا در موتورهای جستجوی آلمانی برای شما بسیار راحت تر خواهد بود. به علاوه یک وب سایت آلمانی با محتوای آلمانی برای بازدیدکنندگان وب سایت و موتورهای جستجو قابل درک تر است.

 

۲ – به بازدیدکننده های خود اجازه دهید تا زبان مورد نظر خود را انتخاب کنند.

 

یک راه دیگر برای ارائه ی محتوای چندزبانه این است که به بازدیدکننده های وب سایتتان اجازه دهید نسخه ی مناسب را انتخاب کنند. صفحه ی اصلی سایت شما باید یک گزینشگر برای زبان و کشور دربرداشته باشد که به کاربران اجازه دهد نسخه ی مورد علاقه ی خود را انتخاب کنند.

بعد از انتخاب زبان و کشور مورد نظر، کاربر باید به یک صفحه ی دیگر که دارای URL منحصر به فرد است، هدایت شود یا به عبارت دیگر هر نسخه ی زبان باید از یک URL منحصر به فرد استفاده کند.

اگر شما از این متود استفاده می کنید خیلی مهم است که صفحات وب شما از rel=”alternate” hreflang=”x”  برای صفحه ی انتخاب کشور استفاده کنند که به طور خاص برای این نوع از صفحات ایجاد شده است.

گوگل میداند  که برخی سایت ها خدماتشان را با ترجمه محتوایشان به کاربران سراسر دنیا ارائه می دهند و یا هدفشان کاربران یک منطقه خاص است به همین دلیل از پارامترهای  rel=”alternate” hreflang=”x”  برای ارائه زبان صحیح و یا URL های منطقه ای در نتایج جستجو استفاده می کند .

 

گوگل استفاده از این روش را برای موارد زیر پیشنهاد می کند :

 

۱- در سایت هایی که محتوای اصلی سایت در به یک زبان طراحی شده و تنها قالب آن مانند ناوبری و فوتر به زبان دیگر ترجمه شده است مانند صفحاتی که محتوای تولید شده توسط کاربر ارائه می دهند از جمله فروم ها ، انجمن ها بیشتر این روش را استفاده می کنند .

۲- محتوای سایت شما فقط تغییرات کوچک منطقه ای با محتوای مشابه در یک زبان واحد دارد . برای مثال ممکن است زبان سایت تان انگلیسی است ولی کاربران مناطق مختلفی مانند US و ایرلند و … را هدف قرارداده باشد .

۳- محتوای سایت شما به طور کامل ترجمه شده باشد . برای مثال شما برای انگلیسی و آلمانی نسخه های متفاوت آن را طراحی کرده باشید.

 

یکی از روش های استفاده این پارامتر به صورت زیر است که در هدر سایت درج میشود . در این مثال زبان اسپانیایی به موتور جستجو معرفی شده است :

 

link rel=”alternate” hreflang=”es” href=”http://es.example.com/” /

 

به طور کلی این روش از روش اول خیلی گیج کننده تر است. این روش خیلی راحت موجب اشتباه می شود و می تواند منجر به مشکلات با موتورهای جستجو شود اما مورد تایید و استفاده گوگل است. در صورتی که تمایل به استفاده از این روش دارید بهتر است بیشتر در این زمینه و نحوه استفاده آن مطالعه کنید.

 

۳  –  تغییر مسیر بازدیدکنندگان به طور خودکار

 

به جای اینکه به مخاطبان وب سایتتان اجازه ی انتخاب بدهید، شما می توانید مسیر آن ها را بر مبنای مکانشان و تنظیمات زبانشان تغییر دهید. شما می توانید با ۳۰۲ تغییر مسیر یا به صورت اتوماتیک، ارائه ی محتوای درست HTML را انجام دهید. این روش همچنین به rel=”alternate” hreflang=”x”  احتیاج دارد و شما باید مطمئن شوید که صفحات زبان، URL اختصاصی داشته باشند.

تغییر مسیر به صورت خودکار می تواند آزاردهنده باشد ، برای مثال اگر یک فرد آمریکایی برای تعطیلات به اروپا رفته باشد اگر نتواند به نسخه ی آمریکایی دسترسی داشته باشد اصلاً خوب نیست. اگر شما از این روش استفاده می کنید خیلی دقت کنید ممکن است منجر به ایندکس اشتباه صفحات شود.

به دلیل اینکه از این روش برای ارائه ی محتوای بین المللی استفاده می کنید باید مطمئن شوید که همه ی صفحات دارای rel=”alternate” hreflang=”x”  باشند.

منبع: seoyar http://seoyar.com/%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%87/

منبع: worldlanguage

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>