مقایسه سایپا کوییک و اچ‌۳۰‌ کراس: کراس‌های بامزه!

بازار خودرو در ایران با سایر کشورها تفاوت زیادی دارد. در کشور ما در هر کلاس از خودروها، انتخاب محدود است و خریداران چند گزینه نزدیک، در مقابل خود خواهند دید. سیاست حوزه خودرو چه خوب و چه بد، در حال حاضر چندان مطابق میل خریداران نیست. چرا که خریداران در گذشته با مبالغ کم چند انتخاب خوب خارجی مانند محصولات هیوندایی و کیا داشتند.

در زمان‌های نه‌چندان دور که شاید به دهه نیز نرسد، خودروهایی مانند سوناتا، آزرا، اوپتیما قیمتی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان داشتند و لندکروزر به‌عنوان یک خودروی اشرافی کمتر از ۲۰۰ میلیون قیمت داشت. سیاست اشتباه باعث شد تا خودروسازی ایران به اینجا کشیده شود که مردم با ۱۰۰ میلیون تومان وجه نقد هم فقط چند گزینه چینی پیش رو دارند. در حال حاضر اگر مردم بخواهند با ۴۰ الی ۵۰ میلیون تومان خودروی صفر بخرند باید به چند گزینه ضعیف داخلی و چینی فکر کنند. البته خودروهای از رده خارج فرانسوی نیز در حال حاضر بر روی خط تولید کمپانی‌های ایرانی حضور دارند و مردم نیز مجبور به انتخاب آنها شده‌اند.

 

7ynniu4uj1

حال در این شرایط نامناسب خودرویی، برندهای داخلی به فکر تولید ملی افتاده‌اند. ایران خودرو و سایپا پیش قدم در تولید محصولات ملی هستند. ایران خودرو در گذشته سمند را معرفی کرد و حالا محصولی با نام دنا پلاس را عرضه کرده که انتقادات زیادی را به خود اختصاص داده است. سایپا اخیرا با رونمایی از یک محصول جدید، درب خودروسازان بزرگ خارجی را تخته کرد.

این خودروساز ایرانی، کوییک را در حالی به‌نمایش گذاشت، که بسیاری از کارشناسان، نمایشگاه ژنو را که همزمان برگزار می‌شد، رها کردند و چشم به این خودرو دوختند. کوییک در حالی عنوان ارزان‌ترین خودروی دنده اتومات ایران را به خود اختصاص داده که بیش از این اچ۳۰کراس این لقب را با خود یدک می‌کشید. امروز قصد داریم تا مشخصات کوییک ایرانی و اچ۳۰ کراس چینی را، کنار هم قرار دهیم، تا ببینیم کدام یک از این خودروها ارزش پرداخت مبلغ تعیین شده را دارند. بد نیست در ابتدای این مقاله به سراغ سایت شرکت ارائه کننده این خودروها برویم تا با نظرات آنها در ارتباط با خودرویی که ارائه می‌کنند بیشتر آشنا شویم:

باید از خودروسازان عزیز به ویژه سایپا نهایت تشکر را داشته باشیم که خنده را بر روی لب خوانندگان می‌آورند. اگر در این توضیحات نام خودروها ذکر نمی‌شد، بدون شک بازدیدکنندگان تصور می‌کردند، در ارتباط با فورد GT یا بی‌ام‌و i8 صحبت می‌شود. خب بهتر است مقایسه این ۲ محصول را آغاز کنیم.

طراحی ظاهری

x5a62nqdez

برای انتخاب یک خودرو بر اساس ظاهر، فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت که بیشتر در آن بحث سلیقه شخصی مطرح خواهد بود اما در این مقایسه شرایط کمی متفاوت است چرا که خودروها از لحاظ ظاهری تفاوت زیادی با هم دارند. اچ۳۰کراس از لحاظ طراحی، پختگی بیشتری نسبت به کوییک دارد و تناسب در بخش‌های مختلف آن، دیده می‌شود. طراحی چراغ‌های جلو و نوع لامپ‌های بکارگرفته شده در آن باعث زیبا شدن خودرو شده و فناوری آن بیشتر به محصولات روز شباهت دارد.

جلو پنجره ساده و کرومی در نمای جلویی با سپر مشکی بزرگ، طراحی ساده‌ای دارند که با توجه به قیمت خودرو، می‌توان آن را پذیرفت. چشم‌بادامی‌ها تمام تلاش خود را بکار برده‌اند که شما با یک خودروی اسپورت روبرو باشید که به‌نظر نمی‌رسد چندان محصول اسپورتی از آب در آمده باشد. در نمای جانبی چیزی که بیش از حد وجود دارد، عدم زیبایی و تناسب خودرو است. ارتفاع بخش عقبی خودرو نسبت به جلو بسیار بیشتر به نظر می‌رسد و کشیدگی بیش از حد بدنه و دماغه اچ ۳۰ کراس به نوعی ذوق تماشاچی را کور می‌کند.

همچنین استفاده از زه‌های پلاستیکی پهن در این نما باعث افت زیبایی شده است. ما همیشه از سایز کوچک چرخ‌ها در خودروهای چینی ابراز نارضایتی می‌کنیم و این مسئله برای اچ۳۰ کراس نیز صدق می‌کند. در نمای عقب اچ۳۰ کراس، چندان زیبا نیست و بخشی از چراغ‌ها که تا بالا کشیده شده، اگر وجود نداشت، کمی قابل تحمل‌تر می‌شد.

34-600

کوییک به‌نوعی حاصل ترکیب و تغییر تیبا۲ و ساینا است. در نمای جلویی کوییک، بخش های خوبی وجود دارد اما نه به‌اندازه اچ۳۰کراس. چراغ‌های این خودرو از طراحی کشیده و خوبی برخوردارند اما عدم وجود نسل جدید لامپ‌های LED در این چراغ‌ها واقعا به چشم می‌آید. جلوپنجره کوچک این خودرو از فرمی عضلانی‌ قابل قبولی برخوردار بوده که بخش کرومی اندکی در آن بکار گرفته شده است. در نمای جانبی کوییک دقیقا تیبا ۲ است که جذابیت زیادی ندارد و خریداران نمی‌توانند ارتباط خوبی با این بخش برقرار کنند. حتی ریل‌های سقفی کوچک نیز، نتوانستند به این بخش، جذابیت ببخشند. در نمای پشتی اگر چه کوییک یک کپی ناشیانه از محصولات بی‌ام‌و بخصوص X1 است اما چندان هم بد از آب در نیامده و می‌توان کمی به آن دل بست. نمای پشتی تا بخش سپر و چراغ‌های اصلی خوب طراحی شده اما بخش زیری سپر، کمی ساده طراحی شده است.

خودروی برتر: اچ۳۰کراس

بخش داخلی

tfbwvpp2t5

طراحی داخلی اچ‌۳۰ کراس به عنوان یک خودروی ارزان قیمت از استاندارد بالایی پیروی می‌کند و زیبایی کابین، قابل قبول است. بخش وسط داشبورد با یک نمایشگر بزرگ و دکمه‌های سخت‌اقزاری علاوه بر زیبایی از چیدمان خوبی نیز برخوردار بوده و راننده به راحتی به بخش های مختلف دسترسی خواهد داشت. کیلومترشمار نیز طراحی اسپورت دارد و در مجموع دانگ‌فنگ تمام تلاش خود را نموده تا به یک کابین اسپورت دست‌یابد و باید گفت که موفق نیز بوده است.

اگرچه متریال داخلی اچ۳۰کراس کیفیت خوبی نداشته اما در بخش‌هایی از چرم استفاده نموده که این باعث برتری کابین در مقایسه با رقبا شده است. به شما پیشنهاد می‌شود که روکش‌های پارچه‌ای این خودرو را با روکش چرمی عوض کنید تا کیفیت و زیبایی کابین بیشتر شود. با توجه به ابعاد این خودرو بدون شک فضای که در اختیار شما قرار می‌دهد بسیار بیشتر از کوییک است. صندوق عقب نیز فضای مفید خوبی دارد و حدودا ۴۲۰ لیتر فضا در اختیار شما قرار می‌دهد.

2-600(1)

راجع به فضای داخی کوییک، نکته مثبتی نمی‌توان نسبت به اچ۳۰کراس پیدا کرد. غربیلک فرمان، تنها تغییری بوده که نسبت به کابین ساینا می‌توان به‌طور واضح دید. باتوجه به متریال بکار رفته در ساینا و تیبا ۲ و شباهت کوییک با این محصولات، نمی‌توان انتظار جنس داخلی بهتری از این خودرو داشت، بنابراین جنس داخلی این خودرو نیز چنگی به‌دل نخواهد زد.

خودروی برتر: اچ۳۰کراس

پیشرانه و گیربکس

21etkmqzvv

اچ۳۰ کراس با وزن ۱۲۳۰ کیلوگرمی خود مجهز به پیشرانه TU5 با ۱۰۵اسب بخار در ۵۷۵۰ دور در دقیقه و ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه است. از لحاظ قدرت بدون شک این خودرو بهتر از کوییک عمل خواهد کرد. گیربکس اچ۳۰کراس از نوع ۴ سرعته اتومات بوده و بنابر ادعای شرکت ساخت آیسین ژاپن است و از گیربکس بی نام و نشان کوییک نیز بنظر بهتر می‌آید. پیشرانه ۱۵۰۳  سی سی کوییک توانایی تولید ۸۷ اسب‌بخار قدرت را دارد و زمانی که بحث گیربکس اتومات نیز مطرح می‌شود اصلا نمی‌توان به عملکرد این خودرو امیدوار بود. بنابراین اچ۳۰کراس با موتور قدرتمند، کم‌هزینه و بروزتر، عملکرد بهتری خواهد داشت.

خودروی برتر: اچ۳۰کراس

هندلینگ

cemgqien3r

قبل از اینکه ما با اچ۳۰کراس روبرو شویم توقع زیادی از آن نداشتیم ولی باید اعتراف کنیم که، این خودرو عملکرد خوبی دارد و زمانیکه پشت فرمان مستقر می‌شوید، خوش دستی خودرو شما را غافلگیر می‌کند. عملکرد گیربکس با توجه به اینکه اچ۳۰کراس در رده خودروهای ارزان قیمت است، بسیار خوب و دقیق خواهد بود. زمان جابه‌جایی دنده کمی لقی وجود دارد که در همه محصولات بوده و مربوط به خرابی خودرو نمی‌شود. صدای وارد شده به کابین کمی زیاد بوده و همین یک نمره منفی برای اچ۳۰کراس خواهد بود. از لحاظ عملکرد فنی، نباید انتظار بهتر بودن از کوییک داشت چرا که مشابه محصولات قبلی سایپا بوده و در بخش فنی تغییرات زیادی نداشته. بنابراین بدون شک بازهم اچ۳۰ کراس برتر خواهد بود.

خودروی برتر: اچ۳۰ کراس

تجهیزات

pxgk6v77fz

لیست تجهیزات اچ۳۰کراس با توجه به رنج قیمتی آن، بسیار پر بار است. لیست تجهیزات این خودرو به شرح ذیل است:

 • سیستم ترمز ضد قفل با سیستم توزیع الکترونیکی نیرو(ABS+EBD)
 • کیسه هوای راننده , سرنشین جلو و جانبی
 • سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک
 • صفحه نمایشی لمسی (۶٫۵ اینچی) با قابلیت پخش فایل های تصویری و سیستم رهیاب
 • چراغ های عقب LED دار و چراغ های جلو ال ای دی کریستالی
 • آیینه های جانبی راهنمادار و دارای سیستم گرمایشی
 • سیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر)
 • قفل میکرو سوییچی درب ها
 • سنسور پارک،چراغ مه شکن جلو و عقب و دوربین دید عقب،ایزوفیکس
 • سانروف برقی

35-600

درباره تجهیزات کوییک حرف و حدیث فراوان بوده و هنوز مشخص نیست که آیا به تجهیزاتی که ادعا شده، مجهز خواهد بود و یا خیر اما بنابر گفته‌های سایپا مدل فول کوییک امکاناتی به شرح ذیل خواهد داشت.

 • کیسه هوای راننده و سرنشین جلو
 • مجهز به سیستم ترمز ABS + EBD
 • سیستم کمکی ترمز (BA)
 • سیستم کنترل پایداری خودرو (ESC)
 • سیستم پایش فشار باد تایرها (TPMS)
 • سیستم استارت دکمه ای
 • نمایشگر لمسی ۷ اینچی
 • دوربین دید عقب
 • کروز کنترل و محدود کننده سرعت
 • سیستم تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک

خودروی برتر: اچ۳۰ کراس

کلام آخر

Dongfeng_Fengshen_H30_Cross_facelift_Auto_China_2014-04-23

اچ۳۰ کراس تقریبا در تمام موارد برتر از کوییک خواهد بود، این درحالیست که قیمت این خودرو در بازار در حدود ۵۰ الی ۵۴ میلیون تومان است و نمایندگی نیز با قیمت ۴۵ میلیون تومان و بصورت محدود این خودرو را هر چند ماه یکبار عرضه می‌کند. کوییک نیز بنابر اعلام مسئولان در حدود ۴۰ میلیون تومان قیمت خواهد داشت و پرداخت ۵ میلیون تومان وجه بیشتر کاملا برای خرید اچ۳۰کراس طبیعی بوده و ارزش پرداخت را دارد. اگر چه این ارقام در کشور ما باز هم بالا محسوب می‌شوند اما نمی‌توان با شرایط فعلی توقع قیمت کمتری از این خودروها داشت چرا که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که خودروهای از رده خارج پژو با قیمت نجومی و بیش از ۳۰ میلیون تومان در آن عرضه می‌شوند.

نظر شما چیست؟ آیا

 

منبع: itresan

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>