واگذاری سیم‌کارت به اندازه دو برابر جمعیت "فرصت یا تهدید"

تا پایان نیمه اول امسال، تعداد سیم‌کارت واگذارشده تلفن همراه در کشور به بیش از ۱۵۶ میلیون و ۵۴۸ هزار خط یعنی حدود دو برابر جمعیت کشور رسید؛ باید دانست که آیا این اتفاق در جامعه اطلاعاتی امروز فرصت به شمار می‌رود یا تهدید.

به گزارش تسنیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گزارشی به آسیب‌شناسی سیم‌کارتهای واگذار شده در کشور پرداخته و گفته است که استفاده از فناوری اطلاعات می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید، افزایش بهره‌وری و ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات و همچنین فضای رشد تقاضا در جامعه فراهم کند.

کشورهای توسعه‌یافته از این فناوری برای افزایش کارایی نیروی کار، نوآوری در روشهای تولید، بهبود سیستمهای بازاریابی و توزیع و کاهش هزینه‌های مبادلات تجاری بهره گرفته‌اند.

در این راستا دانستن آمارها و ارقام مرتبط با ضریب نفوذ فناوریهای ارتباطاتی به‌عنوان زیرساخت اصلی توسعه فناوری اطلاعاتی، در فهم از وضعیت کشور در این حوزه بسیار مهم است.

بر طبق آمار اعلام شده، تعداد سیم‌کارت فعال تلفن همراه بیش از ۸۵ میلیون و ۶۴هزار خط بوده است؛ این آمار درباره شاخصهای مهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان نیم سال اول امسال  نشان می‌دهد که تعداد تلفن ثابت دایر ۳۰ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۸۴۴ خط بوده است.

همچنین تعداد تلفن همگانی کشور نیز ۱۱۵ و ۵۵۰ دستگاه به‌اضافه  تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی که ۴۸ هزار و ۹۷۶ روستا است همچنین طبق این آمار، ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۸٫۶۹ درصد و ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه کشور ۱۰۶٫۴۳ درصد است.

مشترکان پهن باند سیار نیز ۴۷ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۵۵۵ مشترک و مشترکان پهن باند ثابت ۱۰ میلیون و ۴۹۰هزار و ۱۱۸ نفر است.

حالا با نگاهی کوتاه به این آمار می‌توان دریافت که گذشته از آمار غیرمنتظره صدور سیم‌کارت، با توجه به ضریب نفوذ تلفن سیار و ثابت و مشترکان پهن باند، ایران در حال حاضر پتانسیل بسیار بالایی برای ارائه خدمات بر خط دارد و این موضوع هم برای دولت و هم برای بخش خصوصی یک فرصت ایده‌آل برای توسعه خدمات و کسب‌وکارها قلمداد می‌شود.

موضوعی که در این آمار به‌خوبی به چشم می‌آید، تعداد بالای سیم‌کارتهای واگذارشده در کشور است؛ در این باره می‌توان گفت بخش زیادی از شهروندان ایرانی به دلایل مختلفی از بیش از یک خط استفاده می‌کنند یا اینکه برخی از خطوط خریداری شده، بلااستفاده است.

بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی به‌منظور پیشرفت و توسعه در مسیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.

منبع: itanalyze

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>