پاناسونیک با معرفی پنل LCD جدید به جنگ OLED می‌رود

در‌حالی‌که ممکن است پنل‌های OLED در بسیاری از گوشی‌های هوشمند آینده و حتی نمایشگرهای بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد، تولیدکنندگان پنل‌های LCD با نوآوری‌های جدید همانند کوانتم دات و تکنولوژی نرخ بازسازی تصویر سریع، روح تازه‌ای در این پنل‌ها دمیده‌اند. امروز پاناسونیک از آخرین نمایشگر IPS LCD خود با کنتراست ۱:۱.۰۰۰.۰۰۰ رونمایی کرد که این میزان کنتراست تقریبا ۶۰۰ برابر کنتراست پنل‌های LCD تولیدی (حدود ۱:۱۸۰۰) توسط این شرکت است، درنتیجه پاناسونیک خود را برای رقابت با پنل‌های OLED آماده می‌کند. این شرکت ژاپنی اعلام کرده که برای رسیدن به این کنتراست، از تکنولوژی جدیدی برای کنترل سلول‌های نوری بهره گرفته که به آن اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک لایه کنترلی دوم قادر به خاموش کردن هر پیکسل به‌صورت جداگانه باشد. به‌طور معمول به‌علت نور پس‌زمینه LCD، این پنل‌ها نمی‌توانند به‌طور کامل تاریک شوند (پیکسل‌ها جداگانه یا کاملا خاموش نمی‌شوند) ولی در پنل‌های OLED هر پیکسل می‌تواند به‌صورت جداگانه کاملا خاموش شود تا کنتراست نمایشگر افزایش یابد و به‌نظر می‌رسد که پاناسونیک به این تکنولوژی دست یافته است. استفاده از این تکنولوژی باتوجه به افزایش محبوبیت فایل‌های ویدیویی HDR بسیار حیاتی خواهد بود.

panasonic_lcd_tech-840x349

علاوه‌بر بر فواید گفته شده، استفاده از تکنولوژی کنترل سلول‌های نوری به پاناسونیک اجازه ساخت نمایشگرهای با روشنایی بالا (تا ۱۰۰۰ نیت) و باثبات را می‌دهد و همچنین باعث تولید رنگ‌های HDR می‌شود. اکثر پنل‌های مورد استفاده در تلویزیون‌های دارای قابلیت HDR حداکثر روشنایی برابر با ۷۰۰ تا ۸۰۰ نیت دارند، درنتیجه پنل جدید پاناسونیک باعث تولید تصاویر بهتر، زنده‌تر و واقعی‌تر می‌شود. متاسفانه این تکنولوژی جدید کاملا گران بوده و فعلا برای دستگاه‌های کوچک و گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اگرچه این فناوری می‌تواند به خط تولید پنل‌های LCD موجود اضافه شده و هزینه‌ها را کاهش دهد. براساس گفته‌های پاناسونیک از این نمایشگر جدید برای تولید محتوای ویدیویی، صنعت پزشکی و خودروسازی استفاده خواهد شد و اندازه‌ای برابر با ۱۲ تا ۵۵ اینچ خواهد داشت. نمونه‌های اولیه آن در ژانویه سال ۲۰۱۷ تولید می‌شود، درنتیجه برای تولید انبوه باید مدتی صبر کنیم.

منبع: itresan

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>