چرا رعایت کپی رایت در ایران باید مورد توجه قرار گیرد؟

 

گویا آی تی – در کشورهای بسیاری، شما بدون رضایت صاحب اثر امکان خرید و استفاده از هیچ نسخه ای از برنامه ها، بازی ها و … را روی کنسول یا موبایل و رایانه خود ندارید؛ به همین خاطر مجبورید با قیمت مصوب و قانونی این محصول را خریداری کنید.

به نظر می رسد این استدلال، در چندسال گذشته درست باشد؛ مثلا ما در زمینه بازی های رایانه ای چندان پیشرفت چشمگیری نداشتیم و از سطح اول جهان فاصله زیادی داشتیم؛ هرچند سرعت پیشرفتمان بسیار بالا بود اما به خاطر اینکه کار را دیر شروع کردیم این طور به نظر می رسید که سالها طول خواهد کشید تا بازی هایی را به بازار روانه کنیم که از بازی های خارجی بهتر باشند. واضح است که در این شرایط نیاز بازار داخلی از طریق محصولات وارداتی تامین می شود که پرداخت هزینه واقعی و تمام شده بسیاری از این محصولات برای مخاطبان ایرانی اقتصادی نیست.

چند سالی هست که تلاش هایی برای اصلاح این قانون صورت گرفته و لایحه های مختلفی توسط وزارت ارتباطات به مجلس تسلیم شده است؛ اما هیچ کدام سرانجام مناسبی نداشتند. این روزها با گسترش تکنولوژی در زندگی روزمره اکثر مردم، دیگر قوانین نیم قرن پیش جوابگوی نیاز مولفان نیست. هرچند مقامات قضائی با افرادی که بطور غیرقانونی حقوق مولف را نقض می کنند برخورد مناسبی صورت میدهند اما این قانون نیازهای کنونی برای پشتیبانی از کسب و کارها را بطور کامل پوشش نمی‌دهد.

منبع: gooyait

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>