کهکشانی که نورش به اندازه ۳۰۰ تریلیون خورشید است

ناسا موفق به رصد کهکشان جدیدی در دوردست‌ها شده که نور و روشنایی غیرقابل تصوری از خود ساطع می‌کند. بر اساس اطلاعات بدست آمده، این روشنایی برابر با نور حاصل از ترکیب چیزی بیش از ۳۰۰ تریلیون خورشید است. 

روبروتو آصف، سرپرست تیم تحقیقاتی ناسا در شیلی در گزارشی عنوان داشته این کهکشان در حال اجرای فرایند جداسازی است که در آن گازهای زیادی متصاعد خواهند شد. ناسا از این عمل به عنوان پدیده‌ای که تاکنون در این سطح مشاهده نشده، یاد کرده است. اصطکاک موجود در این پدیده، عامل ایجاد چنین حجم وسعی از پرتوهای نوری است. 

آصف در این خصوص می‌گوید:

” بر اساس انتظارات، کهکشان کشف شده، در آخرین مرحله تمامی گازها و غبارهای پیرامون خود را منفجر خواهد کرد تا در عمل بتوانیم آن را بدون لایه پیرامونی مشاهده کنیم. پدیده‌ای که در مجموع از آن با عنوان اختروش یاد می‌شود.”

ناسا این کهکشان کم‌یاب را که چیزی در حدود ۱۲٫۴ میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد را قسمتی از زیرمجموعه‌ای که از آن با عنوان کهکشان‌های داغ پوشیده از غبار یا هات‌داگ یاد می‌شود، عنوان کرده که آمار رویارویی با آن‌ در فضا ۱ در هر ۳۰۰۰  کهکشان رویت شده است. 

این کهکشان ۱۲ میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد
آی تی ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>