گزارشات عجیب کاربران از شارژ باتری مک‌بوک‌ پرو

Consumer Reports” روز گذشته اعلام کرد که مکبوک پرو ۲۰۱۶ اولین لپتاپ شرکت اپل است که به دلیل مشکلات باتری، آن را برای خرید پیشنهاد نمی‌کند.

این گفته خیلی عجیب نبود. کاربران مطمئنا نتایج متفاوتی را درباره طرفیت باتری این مکبوک کسب کرده‌اند و بعضی از آنها کمتر از ۱۰ ساعتی بوده که اپل ادعا کرده‌ است. ویدیوی مختصر ما و نظر سنجی انجام شده نشان داد که اکثریت کاربران زیر ۵ ساعت ظرفیت باتری را تجربه کرده‌اند. با این وجود وب‌سایت “Consumer Repots” حتی ظرفیت ۳٫۷۵ ساعت را هم مشاهده کرده است، بنابراین منع کاربران و بازدیدکنندگان از خرید این لپتاپ‌ها کاملا منطقی به نظر می‌رسد. اما آمار عجیب این شرکت درباره ظرفیت باتری‌ها باعث متحیر شدن بسیاری از افراد شد.

در یک تست متواالی سه مرحله‌ای، مدل ۱۳ اینچ دارای نوار لمسی، در اولین مرحله از تست ۱۶ ساعت ظرفیت باتری از خود نشان داد، در مرحله دوم ۱۲٫۷۵ ساعت و در مرحله سوم تست تنها ۳٫۷۵ ساعت دوام آورد. مدل ۱۳ اینچی بدون نوار لمسی در مرحله اول ۱۹٫۵ ساعت و در مرحله بعدی این مقدار به ۴٫۵ ساعت کاهش یافت. این آمار برای مکبوک‌های ۱۵ اینچی بین ۱۸٫۵ تا ۸ ساعت متغیر بود.

آمار اعلام شده قابل درک نیستند. طبیعتا آمارهای ارائه شده‌ی اپل به شرایط ایده‌آل و انتظارات کاربران نزدیک‌تر است و شرکت هنوز بر روی ظرفیت حداکثر ۱۰ ساعت تاکید دارد در حالی که وبسایت “Consumer Reports” همانطور که مشاهده کردید اعداد ۱۶، ۱۸٫۵ و ۱۹٫۵ ساعت را در تست‌های خود ثبت کرده‌است. هنوزعینا آماری مشابه و حتی نزدیک به اماراین وبسایت را از هیچ منبعی نشنیده‌ایم و مطمئن نیستیم که مکبوک بتواند در حالت صفحه روشن تا این حد دوام بیاورد و خاموش نشود.

Consumer Repots یک سازمان کاملا معتبر و دارای سیستم تست دقیق، علمی و صحیح برای اندازه‌گیری روشنایی صفحه نمایش از طریق دستگاه‌های سنجش روشنایی خارجی است. در طول تست‌ها، صفحه نمایش لپتاپ‌ها را در حالت همیشه روشن قرار دادیم. با استفاده از یک دستگاه سنجش روشنایی خارجی، روشنایی صفحه را در سطح ۱۰۰ درصد قرار دادیم چون اکثر کاربران در فضاهای مسقف و فضای باز عموما از این درجه از روشنایی استفاده می‌کنند. در ضمن تمامی تنظیمات اتوماتیک روشنایی صفحه نمایش را  در بخش تنظیمات کاملا غیر فعال کردیم.

همچنین، قبل از انجام تست‌ها، سیستم عامل لپ‌تاپ‌ها را کاملا آپدیت می‌کنیم. سازمان آزمایشات و تست‌های خود را چند هفته پیش آغاز کرد و حتی تست‌ها را پس از رونمایی از سیستم عامل جدید یعنی macOS Sierra 10.12.2 نیز ادامه دادیم اما هیچ گونه تغییری در نتایج حاصل نشد.

با وجود توضیجات بالا، رسیدن به یک توجیه منطقی درباره اعداد و ارقام مختلف و تعجب برانگیز بدست آمده درباره ظرفیت باتری‌های مکبوک بسیار مشکل می‌شود. باور این اعداد بسیار سخت است، به نظر در این میان یک نقص فنی وجود دارد. با توجه به دستگاه‌ها و منبع استفاده شده در تست‌ها، امکان بروزاشتباهات بچه‌گانه درهنگام تست از جمله خاموش شدن خودکار صفحه یا رفتن مکبوک به حالت “Sleep Mode” وجود نخواهد داشت. شاید دلیل آن خطاهای غیر انسانی باشد!

 یکی از احتمالات می‌تواند وجود نقص در دستگاه‌ سنجش مقدار روشنایی صفحه باشد. اگر دستگاه در هر بار تست درجات روشنایی متناقض و متفاوتی را ثبت کرده باشد، می‌تواند توجیه مناسبی برای اعداد متفاوت گزارش شده درمورد ظرفیت باتری‌ها باشد و اگر در بعضی از تست‌ها روشنایی صفحه را اشتباها در کمترین حالت ممکن تنطیم کرده باشد، می‌تواند توجیهی برای گزارشات ظرفیت باتری بالای ۱۰ ساعت باشد.

اگر روشنایی صفحه در کمترین حالت ممکن تنطیم می‌شد، احتمالا ناظران تست متوجه این قضیه و وجود مشکل در دستگاه سنجش می‌شدند، با این وجود هنوز مشخص نیست که مردم به نتایج به دست آمده توسط چند ماشین اعتماد کرده و آن را به نتایجی که خودشان به شخصه می‌توانند کسب کنند ترجیح دهند.

احتمال دوم این است که شاید نرم‌افزار بازکننده صفحات وب دچار نقص شده باشد و یا حتی نرم‌‌افزار زمان‌گیری وظیفه خود را به درستی انجام نداده باشد و زمان‌های اشتباهی را ثبت کرده باشد. البته این احتملات خیلی ممکن به نظر نمی‌رسند اما تعداد ساعات بالای ظرفیت باتری مکبوک (برای مثال ۱۸ ساعت) به هیچ وجه قابل باور نیست.

Consumer Reports” نتایج تست را برای اپل ارسال کرده است، بنابراین احتمال می‌رود به زودی  توضیحی منطقی برای این شگفتی ارائه شود. پیشنهاد می‍شود که تستها دوباره انجام شوند البته اینبار با دستگاه‌های سنجش جدید تا ببینیم اعداد عجیب وغریب بدست آمده‌ی قبلی دوباره تکرار می‌شوند یا خیر.

اپل در پاسخ  اعلام کرده که در حال بررسی گزارشات است.

در ادامه می‌توانید یک نمونه از این آزمایش‌ها را هم ببینید.

منبع: itiran

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>