گلکسی نوت ۸ ؛ هدیه سامسونگ به تمامی شرکت‌کنندگان المپیک زمستانی به جز ورزشکاران کره شمالی!

تمامی ۳۰۰۰ ورزشکار شرکت کننده در المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ کره جنوبی که تا کمتر از یک هفته آینده آغاز خواهد شد هدایایی شامل یک مدل ویژه از گلکسی نوت ۸ به ارزش ۱۱۰۰ دلار و یک دست یونیفرم نایک دریافت خواهند کرد؛ البته همه به جز ورزشکاران کره شمالی!

در ماه‌های اخیر «مون جائه-این» رئیس جمهور کره جنوبی بسیار کوشید تا با فراهم کردن زمینه حضور کاروان کره شمالی در این رویداد بزرگ ورزشی، به نوعی از تنش‌های موجود بین دو کشور کاسته و مانع بروز درگیری نظامی در منطقه شود؛ هر چند که تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و ایالات متحده علیه کره شمالی که به علت تلاش پیونگ‌یانگ برای توسعه موشک‌هایی با توان حمل کلاهک هسته‌ای وضع شده روی اقدامات صلح جویانه‌ی مون جائه-این سایه افکنده است.

اما این تحریم‌های بین المللی علیه کره شمالی که فروش کالاهای لوکس و لوازم ورزشی را نیز شامل می‌شود مقامات کمیته المپیک کره جنوبی را نیز به دردسر انداخته و سبب شده در اهدای هدایا به ورزشکاران کشور همسایه دچار مشکل شوند.

سامسونگ که یکی از اسپانسرهای رسمی بازی‌های المپیک زمستانی محسوب می‌شود تعداد ۴۰۰۰ گوشی گلکسی نوت ۸ با طراحی مخصوص المپیک را تدارک دیده تا به تمامی ورزشکاران شرکت کننده یکی از این دستگاه‌ها را اهدا کند اما به گفته مقامات مسئول، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل ممکن است ورزشکاران کره شمالی را از این هدایا محروم سازد.

گلکسی نوت 8

کارشناسان حقوقی معتقدند گلکسی نوت ۸ با قیمت ۱۱۰۰ دلاری خود نه تنها یک کالای لوکس شمرده می‌شود بلکه در دسته تجهیزات الکترونیک دارای کاربری بلقوه‌ دوگانه (تجاری-نظامی) قرار می‌گیرد و به همین دلیل اهدای آن به ورزشکاران کره شمالی می‌تواند به منزله نقض تحریم‌های سازمان ملل باشد.

این درحالیست که اعضای تیم مشترک هاکی زنان دو کره نیز به دلیل آنچه که بیم نقض تحریم‌های ایالات متحده خوانده شده به جای یونیفرم‌های رسمی نایک، یونیفرم‌های یک کمپانی فنلاندی را به تن خواهند کرد.

با این وجود میزبانان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در حال پیگیری ماجرا هستند تا مانع از آن شوند که مهمان‌نوازیشان تحت الشعاع تحریم‌ها و مقررات سیاسی قرار بگیرد.

منبع: ictna

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>