۳۰ میلیون کارت هوشمند ملی صادر شد

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: این سازمان بیش از ۳۰ میلیون کارت هوشمند ملی صادر کرده است.

حمید درخشان نیا شامگاه سه شنبه در آئین آغاز به کار رسمی ایستگاه سیار خدمات کارت هوشمند ملی در مشهد افزود: صدور کارت هوشمند ملی در کمتر از ۲٫۵ سال پیش آغاز شده و تصمیم بر این است که در انتهای سال ۱۳۹۷ برای همه افراد بالای ۱۵ سال در کشور صادر شود.
وی بیان کرد: ظرفیت صدور کارت هوشمند ملی در ابتدا کمتر از یک میلیون کارت بود اما هم اکنون سازمان ثبت احوال کشور به حدی از توانایی رسیده است که می تواند ماهانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار کارت صادر کند.
وی ادامه داد: این در حالی است که تعداد متقاضیان صدور کارت ملی هوشمند در کشور ماهانه از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیشتر نشده است.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد: تمام کسانی که تا سال ۱۳۸۹ کارت ملی سابق را دریافت کرده اند به زودی اعتبار کارتشان به پایان می رسد و باید برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کنند.
به گزارش ایرنا درخشان نیا یادآور شد: دولت تدبیر و امید به دنبال تحقق دولت الکترونیک است که کلید ورود به آن کارت هوشمند ملی بوده و این مهم برای توسعه و پیشرفت کشور ضروری است.
وی خاطر نشان کرد: امروز ثبت احوال نوینی در کشور شکل گرفته است و با بهره برداری از کارت هوشمند ملی که به زودی آغاز می شود مردم بیشتر به ضرورت وجود این کارت پی می برند.
معاون وزیر کشور با بیان این که ایران در این زمینه حرف اول را در منطقه می زند گفت: با رواج این کارت، کارهای مردم با سرعت و دقت بیشتری انجام و از سفرهای شهری و هزینه های اضافی نیز جلوگیری می شود.
در این آئین، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی نیز گفت: دولت باید به سمت تردد امواج به جای تردد افراد پیش برود.
سید جواد حسینی صدور کارت هوشمند ملی و ایستگاه سیار خدمات این کارت را گامی مهم در جهت تحقق شهر و دولت الکترونیک دانست و افزود: ایستگاه سیار خدمات کارت هوشمند ملی مخصوص افراد ناتوان، سالمند و معلول راه اندازی شده است.
وی اظهار کرد: شهر دوستدار انسان، شهری است که دوستدار انسانهای معلول، کم توان و ناتوان باشد و ارائه این خدمت گامی به سمت تحقق شهر دوستدار انسان است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: مردم خوب ایران شایسته دریافت خدماتی بیش از اینها از دولت تدبیر و امید هستند.
کارت هوشمند ملی که در حال جایگزینی با کارتهای ملی سابق است دارای ویژگیهای جدیدی است به طور مثال تصدیق هویت در آن تنها به عکس محدود نمی‌شود و علاوه بر عکس، اطلاعات بیومتریکی (اثر انگشت) صاحب کارت نیز می‌تواند روی کارت قرار گیرد.
یکی از کاربردهای مهم دیگر که روی کارت ملّی هوشمند قرار می‌گیرد، کاربرد امضای دیجیتال است به این ترتیب که صاحب کارت می‌تواند اسناد الکترونیکی را در فضای دیجیتال امضا کند.
کاربردهای دیگر این کارت هدفمند کردن یارانه‌ها، سلامت الکترونیکی و کاربردهای انتخاباتی و سایر خدمات شهروندی است که با هماهنگی نهادهای ذیربط، می‌تواند قابل استفاده باشد.

منبع: itanalyze

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>