GSM در مقابل CDMA تفاوت در چيست؟

در بسياري از كشورها شايد هنگام انتخاب يك اپراتور ارائه دهنده خدمات موبايلي، توجه به اينكه شبكه هر اپراتور از چه نوعي است چندان مهم نباشد. اما در برخي از نواحي جهان اين موضوع اهميت زيادي دارد.  
GSM در مقابل CDMA تفاوت در چيست؟
در بسياري از كشورها شايد هنگام انتخاب يك اپراتور ارائه دهنده خدمات موبايلي، توجه به اينكه شبكه هر اپراتور از چه نوعي است چندان مهم نباشد. اما در برخي از نواحي جهان اين موضوع اهميت زيادي دارد.  
 
هنگامي كه افراد در مورد ارائه دهندگان خدمات شبكه هاي موبايلي فكر مي كنند، نگراني اصلي آن ها مواردي از قبيل، پوشش، كيفيت، پشتيباني، قيمت و ديگر فاكتورهاي انتخاب است. اما هنگام انتخاب اپراتور تلفن همراه بايد به اينكه شبكه اپراتور مورد نظر gsm است يا cdma نيز توجه داشته باشيد بخصوص در كشوري مثل آمريكا. اما اين دو به چه معنا هستند؟ ما قصد داريم در ادامه اين دو نوع شبكه بپردازيم تا تفاوت آن ها را بهتر درك كنيم.
 
gsm چيست؟
gsm به معناي سيستم جهاني براي ارتباطات موبايلي است و حالا به عنوان يك استاندارد جهاني مورد استفاده قرار مي گيرد بخصوص در آسيا و اروپا كه مجموعا در اين دو قاره حدود ۲۱۰ كشور وجود دارد. اين نوع شبكه ها در چهار فركانس ۹۰۰ مگاهرتز، ۱۸۰۰ مگاهرتز كه در آسيا مورد استفاده قرار مي گيرد و ۸۵۰ مگاهرتز و ۱۹۰۰ مگاهرتز در شمال و جنوب آمريكا بكار گرفته مي شود.  
 
 انجمن gsm يك سازمان بين المللي بوده كه در سال ۱۹۸۷ شروع به كار كرد و ماموريت آن توسعه و گسترش استانداردهاي بي سيم gsm است.gsm از نوع ديگري از tdma (دسترسي چندگانه تقسيم زماني) استفاده مي كند و از اين طريق باندهاي فركانس ها را به كانال هاي چندگانه تقسيم مي كند.   
 
 با gsm صداي ما به داد ه هاي ديجيتال تبديل مي شوند و به اين داده ها كانال و يك شكاف زماني داده مي شود. در سمت ديگر دريافت كنندگان شنونده، فقط شكاف هاي زماني اختصاص داده شده را دريافت مي كنند كه نهايتا باعث دريافت تماس مي شوند.
 
بديهي است كه اين شرايط فقط در مقادير بسيار كم و ناچيز زماني رخ مي دهد و شخص دريافت كننده متوجه توقف ها يا برش هاي زماني كه رخ مي دهد نمي شود.
 
cdma چيست
 
؟cdma يا دسترسي چندگانه تقسيم كد، استانداري است كه توسط كوالكام طراحي و حق اختراع آن نيز براي اين كمپاني ثبت شده است. اما اين استاندارد براي ارائه خدمات ۳g از پايه و اساس استاندارهاي cdma2000 و wcdma بهره مي برد. در هر صورت، به دليل ماهيتي كه cdma دارد، نتوانست مانند gsm به صورت جهاني مورد استفاده قرار گيرد و فقط ۱۸ درصد از كل شبكه هاي سراسر دنيا از cdma استفاده مي كنند كه اكثرا نيز در آمريكا و توسط اپراتورهاي ورايزون و اسپرينت ارائه مي شود. 
 
همچنين در كره جنوبي و روسيه شاهد استفاده از اين نوع شبكه ها هستيم. براي مشاهده ليست كامل شبكه هاي cdma اينجا كليك كنيد.تماس هاي ديجيتالي شده ي لايه شبكه هاي cdma يك كد منحصر به فرد را براي ايجاد تفاوت در هر تماس به آن ها اختصاص مي دهد. هرگونه اطلاعات مرتبط با تماس ها با استفاده از كليد هاي متفاوتي، رمزنگاري مي شوند و سپس اين تماس ها در زمان هاي مشابهي منتقل مي شوند.   
 
دريافت كنندگان نيز هر كدام يك كليد منحصربفرد دارند كه سيگنال هاي تركيب شده را به تماس هاي مجزا، تقسيم مي كنند.در هر دو اين استانداردها، چندين تماس مي توانند در يك برج برقرار باشند، اما همانطور كه مشاهده مي كنيد، مهمترين تفاوت بين اين دو، در واقع به روشي كه داده ها را به موج هاي راديويي كه گوشي شما مي تواند آن ها را دريافت كند، تبديل مي كنند مرتبط مي شود.   
 
 البته موارد ديگري نيز وجود دارند كه كاربران اين شبكه ها در انتخاب خود بايد توجه ويژه اي به آن ها داشته باشند وجود دارد كه در ادامه آن ها را توضيح مي دهيم.سيم كارت ها: در كنار مزيت هاي ۴g lte، تفاوتي كه بين gsm و cdma مشاهده مي شود، در نوع سيمكارت هايي است كه اين خدمات را ارائه مي دهند. دستگاه هايي كه از شبكه هاي gsm بهره مي گيرند، معمولا با يك درگاه سيمكارت ارائه مي شوند و اين در حالي است كه گوشي هاي cdma اينگونه نيستند.   
 
به بيان ديگر، cdma يك استاندارند بر پايه دستگاه است كه با شماره موبايل هر دستگاهي به طور جداگانه مرتبط است. اگر مي خواهيد گوشي خود را تغيير دهيد، بايد با اپراتور شبكه خود تماس بگيريد تا دستگاه قديمي تان را غيرفعال و خدمات را در دستگاه جديد شما فعال كنند. از سمت ديگر، دستگاه هايي كه از gsm بهره مي برند، شماره موبايل به سيمكارت وصل بوده و مرتبط است، بنابراين در جابجايي بين چند دستگاه، تنها كاري كه بايد انجام دهيد، اين است كه سيمكارتتان را به دستگاه جديد منتقل كنيد. پوشش شبكه: پوشش شبكه به اينكه نوع آن gsm است يا cdma بستگي ندارد، اما به زيرساختي كه هر اپراتور بر مبناي آن خدمات ارائه مي كند وابسته است.  
 
بيشترين مشتركان خدمات موبايلي در سراسر جهان بيشتر از gsm بهره مي برند، البته غير از آمريكا و اپراتور ورايزون كه شبكه هاي آن از نوع cdma هستند. رومينگ بين المللي: مهم نيست كه در محل زندگي شما چه نوع شبكه اي در دسترس است و در عوض بايد بر روي محدوده دسترسي پذيري تمركز كرد.  
 
در هر صورت هنگامي كه بخواهيم در مورد رومينگ بين المللي صحبت كنيم، شبكه هاي gsm در رتبه بالاتري قرار مي گيرند چراكه در سراسر جهان تعداد اين نوع شبكه ها بيشتر است و نيز قراردادهاي بين اپراتورهايي كه اين نوع شبكه ها را ارائه مي دهد به تعداد زياد وجود دارد. با يك گوشي كه از gsm بهره مي برد، همچنين مي توانيد در صورتي كه دستگاه شما آنلاك باشد، با توجه به موقعيت مكاني كه در آن هستيد، يك سيمكارت محلي خريداري كنيد. البته امكان دارد در حالت رومينگ نتوانيد به تمامي ارتباطات داده اي دسترسي داشته باشيد، و اين مورد به دستگاه مورد استفاده و نيز قابليت هاي شبكه بستگي دارد.
 
با توجه به مزيت هايي كه شبكه هاي lte و ۴g ارائه مي دهند، و با توجه به اين كه اين استاندارد توسط بسياري از اپراتورها در سراسر جهان ارائه مي شود، تفاوت و رقابت بين gsm و cdma روز به روز كم رنگ تر مي شود. ممكن است شما به اين نكته توجه داشته باشيد كه به منظور بهره بردن از امكانات و قابليت هاي شبكه هاي ۴g lte، جديدترين گوشي هاي هوشمند امروزي از هر دو نوع شبكه مورد بحث پشتيباني مي كنند.  
 
درحاليكه فعلا نمي توان از دستگاه هاي gsm و cdma به جاي يكديگر استفاده كرد، و هيچ وقت هم اين امكان وجود نخواهد داشت، اما اين موضوع به عنوان تفاوتي محسوب نمي شود كه به خاطر آن به سمت استفاده از شبكه هاي ۴g lte پيش بروريم. اگر رومينگ بين الملل را به عنوان ملاك در نظر بگيريم، در هر فاصله اي كه نياز به برقراري ارتباط داده هاي تماس هاي صوتي ۳g شما باشد، هر دو نوع شبكه gsm و cdma از نظر دسترسي پذيري، پوشش، سرويس هاي مرتبط با مشتريان و قيمت، خدمات خوبي را در اختيارتان قرار خواهند داد. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>